Екип от учени разработи имплант за ретина, който може да възвърне зрението на плъхове. Учените планират да проведат и експерименти с хора по-късно тази година.
Имплантът, който преобразува светлината в електрически сигнал, стимулиращ нервите на ретината, би могъл да даде надежда на милиони пациенти, страдащи от ретинална дегенерация – включително ретинална пигментоза, при която фоторецепторите на клетките на окото спират да работят, довеждайки до слепота.
Ретината се намира в задната част на окото и се състои от милиони от тези светлочувствителни фоторецептори. Но мутации в някой от 240 идентифицрани гени може да доведе до дегенерация на ретината, при която тези фоторецепторни клетки умират, дори и ретиналните неврони около тях да остават незасегнати.
Тъй като ретиналните нерви остават незасегнати и функционални, предишните проучвания са насочени към лекуване на ретиналната пигментоза чрез бионични очни устройства, които стимулират невроните чрез светлина, докато други учени провеждат изследвания с техниката за генно редактиране CRISPR с цел да се поправят мутациите, които причиняват слепота.
Сега, екипът, воден от Италианския технологичен институт е разработил нов метод, включващ имплантиране на протеза в окото, която трябва да замени увредената ретина.
Имплантът е направен от тънък слой електропроводим полимер, поставен върху субстрат на основата на коприна и покрит с полупроводников полимер.