Учените близко до създаването на бионичен мозък

Специалисти от Изследователския център MicroNano към Кралския технологичен институт в Мелбърн (RMIT) са създали нова клетка електронна памет, която позволява по-добре да се разбере работата на човешкия мозък. Запомнящият елемент, който е 10 000 пъти по-тънък от косъм, имитира дългосрочната памет и дейността на човешкия мозък при съхраняване и обработка на информацията.

Изследователите наричат своята разработка “значително постижение”. Сега в клетките памет на повечето електронни устройства може да се съхранява само едно значение – 0 или 1.

“Разработената от нас памет позволява да се съхранява в една клетка по-голям диапазон от числа. Ако сравним обикновената клетка памет с ключа за осветлението, то тя може само да се включва и изключва. Нашият вариант е подобен на димер (устройство за плавно управление на осветлението)”, – казва водещият автор на изследването Хюсеин Нили.

Това означава, че новата клетка памет може да обработва информация в реално време, имитирайки работата на човешкия мозък.

Разработката, която подробно е описана в списание Advanced Functional Materials, обещава пробив в медицината. Например, бионичният мозък може да помогне при лечението на такива заболявания, като Алцхаймер и Паркинсон.

“В нашата област има два основни проблема – трудното разбиране на процесите в човешкия мозък и последствията от експериментите върху живи същества. Пренасянето на болестите върху бионичен мозък значително ще улесни провеждането на изследвания и ще ги направи по-достъпни”, – твърдят учените.

Изследователите се надяват, че тяхното изобретение ще окаже сериозно влияние върху развитието на роботиката. Съвременният компютър отначало превежда информацията в цифров вид, а след това я обработва. В човешкия мозък информацията се обработва незабавно. Изкуствените невронни мрежи в основата на изкуствения интелект могат да премахнат тази граница.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *