Учат домовете на бъдещето сами да търсят в себе си дефекти

Съвременната дефектоскопия до голяма степен зависи от уменията на специалиста, който ръководи процеса. Много е важно навреме да се намери и отстрани дефект при издигането на големи конструкции и сгради, тъй като в бъдеще от малка пукнатинка могат да зависят стотици човешки животи. В продължение на няколко години с този въпрос се занимават учени от Масачузетския технологичен институт. Те са разработили нова технология, която засича дори такива дефекти, които не се проявяват веднага, а с времето.

Изследователите са създали алгоритъм, който с помощта на разположени в цялата сграда сензори може да анализира вибрациите в нея, получавани от околния свят и да създава триизмерна картина на физическото й състояние. Благодарение на получените данни собственикът на сградата ще знае своевременно дали трябва да се замени опорна греда или когато в някоя от стените се появи пукнатина.

Алгоритъмът вече е тестван в една от най-високите сгради в масачузетския град Кембридж – 21-етажната Грийн Билдинг, построена през 1960 г. Системата отчита всички нюанси на всяко конкретно здание, заложени в нея в самото начало на изследването. Тя изчислява напреженията в бетонните стени, налягането върху носещите опори и даже разположението на стълбищата и декоративните елементи.

Сега учените продължават да усъвършенстват своя алгоритъм и го учат да улавя и най-малките дефекти дори в най-неочакваните места в сградите, където едва ли биха ги търсили и професионалните дефектоскописти. Вероятно в бъдеще подобна система от сензори ще се вгражда в домовете още по време на строежа, за да не се налага впоследствие да се губят време и средства за търсене на пукнатини и дефекти.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *