Американски учени за първи път успяха да получат енергия с помощта на естествената разлика в електрическите потенциали във вътрешното ухо на млекопитаещите. По думите на Патрик Мерсие от Масачузетския технологичен институт, в бъдеще откритието ще позволи да се създават човешки имплантанти.
Учените са направили серия експерименти върху морски свинчета, при които анатомията на ухото е сходна с човешката. Изследователите са се заинтересували от вътрешното ухо или по-скоро от неговата част, наречена лабиринт. Той представлява запълнена с течност и свита на спирала тръбичка, която отговаря за възприемането на звуците. Вътре тръбичката е разделена с мембрана, между двете страни на която се създава разлика в потенциалите от 70 до 100 миливолта.
Както показват експериментите, лабиринтът на морското свинче може да генерира електрическа мощност от 1,1 до 6,3 нановата. Тъй като даже най-енергоефективните чипове изискват стотици пъти по-голяма мощност, учените са създали специална схема, която се стартира дистанционно с помощта на безжичен микровълнов излъчвател. Антената на микросхемата приема енергията, а чипът започва да работи като консумира много по-малка мощност, отколкото съществуващите схеми.
По време на експеримента микрочипът с размери 9х11 мм е работил на „ушно електричество“ в течение на пет часа, като е предавал данни за напрежението в раковината на честота 2,4 GHz. Според учените, този чип спокойно може да се помести в кухината на средното ухо, което в бъдеще ще доведе до появата на нов тип имплантанти.