Бинтовете са важен елемент от лекуването на рани, но крият и своите рискове. Най-големият проблем е, че не е ясно дали раната се лекува добре докато превръзката не се свали. Учени от Уелс работят по решаването на този недостатък с умен бинт, съобщава BBC.
Учените от университета Swansea са доста напред в разработката на умния бинт и планират да започнат клинични тестове в рамките на следващите 12 месеца. Умният бинт е създаден с 3D принтер и в него са вградени наносензори и модул за 5G мрежи.
Сензорите могат да следят общите здравни показатели на пациента и ще предават в реално време всички промени. Лекуващите лекари ще ги получават в своята система и ще могат да променят лечението и да го персонализират според всеки конкретен случай. Ще се взимат под внимание доста детайли дори колко активен е даденият пациент докато се лекува.
Учените казват, че нарочно са решили да използват 5G мрежите, въпреки че няма да има чак толкова голям обем информация. Предимство на 5G обаче е по-голямата устойчивост и стабилност, което гарантира, че лекарите постоянно ще получават информация за пациентите си.
За сега остават две “малки” предизвикателства пред започването на тестовете. Първото е завършването на тестовия 5G център, а втория – завършването на наносензорите. Въпреки че забавяния са възможни, учените са уверени, че ще успеят да изпълнят графика си.