Start бутонът на Windows, представен в далечната 1995, се оказа любим на много хора, които възроптаха срещу отпадането му в Windows 8. Как ще определите завръщането на Start бутона в Windows 8.1 – като стъпка назад, корекция на грешка, вслушване в гласа на потребителите или може би нещо друго?
Първият контакт с един нов продукт винаги ражда противоречиви чувства. От една страна, новите функции и възможности носят въодушевление, но от друга, хората трябва да променят начина, по който са използвали този продукт досега, да преустроят навиците си.
Промяната в интерфейса на Windows 8 беше смела и революционна. Новият интерфейс е по-удобен и си струва да промените част от навиците си, за да се възползвате от него в най-пълна степен.
Когато разработваме нови продукти, ние се вслушваме в гласа на потребителите и се стараем да бъдем иновативни. Такава е самата същност на ИТ индустрията – не може да стоим на едно място, трябва да продължим напред, да се развиваме.
В случая със Start бутона – това бе просто една от многото промени в Windows 8, но тя привлече вниманието на доста хора, защото засегна нещо, с което отдавна са свикнали.
Ние чухме и разбрахме какво искат потребителите – част от тях се почувстваха в свои води с новия интерфейс, но други настояваха за връщането на Start бутона, който обичат да използват.
Решението ни да върнем Start бутона се дължи най-вече на обратната връзка, която получихме от клиентите си. Те пожелаха да го имат отново и ние им го предоставихме.
Много шум се вдигна около повторната поява на Start бутона в Windows 8.1, но това е само една от дългия списък с промени и оптимизации, които направихме.
Windows 8.1 предлага редица нови функции и възможности за персонализация, които ще обогатят цялостното изживяване на потребителите и ще направят работата с компютър още по-лесна, удобна и приятна.
Коя е най-полезната нова функция в Windows 8.1 от гледна точка на редовия потребител?
Едва ли можем да посочим само една такава функция. Има множество различни функции, които са полезни и важни за различните потребители.
Някои хора обичат разширените възможности за персонализация, за тях е важно да могат бързо и лесно да настроят Windows спрямо собствения си вкус и предпочитания. Това важи в най-пълна степен за младите хора, които търсят начин да изразят себе си във всичко, до което се докосват.
Други намират за най-полезна интеграцията на Bing Smart Search в операционната система. В свързания свят, в който живеем, тези хора искат да прескачат по-лесно границите при търсене на информация от различни устройства.
В Windows 8.1 разширихме и усъвършенствахме свързаността към SkyDrive (който вече се нарича OneDrive) и за мнозина точно това е една от най-полезните нови функции. Потребителите активно използват възможността да складират и търсят данни в облачни системи и OneDrive им дава точно това, от което се нуждаят.
Да на забравяме и Dynamic “Snap” multitasking, което повишава продуктивността и позволява на потребителя да работи удобно с отворените прозорци на различни програми и приложения.
А коя е най-полезната функция лично според вас?
Моят личен фаворит е OneDrive, защото за мен е важно да оставам свързан с различните си устройства – телефони, персонални компютри и таблети, като споделям файлове и данни между тях и със света.
OneDrive прави точно това, и го прави по един перфектен начин, на ниво операционна система.
Благодарение на OneDrive, вече не съм зависим от конкретно устройство. Това много ме улеснява и увеличава моята продуктивност.
Какви са най-важните ползи за корпоративните потребители от преминаването към новия Windows 8.1?
Преди да заема настоящата си позиция преди около две години и половина, бях ръководител на отдела по продажби за корпоративни клиенти.
Познавам много добре корпоративните потребители. Наясно съм какво харесват и какво ги притеснява.
Без съмнение, за тях е от огромно значение сигурността на операционната система.
Сигурността представлява ключов проблем в днешния свързан свят и наш основен приоритет е продуктите и услугите на Microsoft да гарантират максимално ниво на сигурност, за да оправдаят високите очаквания на бизнес потребителите.
Също така от голямо значение са и подобренията в производителността, които новият софтуер осигурява. Бизнесът се нуждае от софтуер, с чиято помощ служителите да вършат повече работа с по-малко усилия. Новата версия на Window е оптимизирана и в тази насока.
Не на последно място, корпоративните потребители държат на лесна и безпроблемна миграция към новия софтуер, при която се запазва съвместимостта с досегашните приложения.
Тези три най-важни изисквания са добре застъпени в Windows 8.1. Новата ни операционна система е още по-сигурна, тя осигурява по-добра производителност и запазва отлична съвместимост с огромно многообразие от приложения.
Има и още нещо, на което си заслужава да обърнем специално внимание. Windows 8.1 е създадена, за да работи еднакво добре на различни платформи – от класическото настолно PC до мобилни компютри и таблети. Корпоративните потребители днес използват разнообразни мобилни устройства. Ние им предоставяме Windows, който ще покрие нуждите им отвъд границите на традиционното PC. Предимствата от използването на една и съща операционна система върху различни хардуерни платформи са огромни. Това решава редица проблеми, свързани със сигурността и съвместимостта между отделните устройства.
Внедряването на Windows 8.1 върху различни устройства и свързването им с облачните услуги на Microsoft от типа на OneDrive води до значителен ръст в производителността. Windows 8.1 дава свобода на потребителите, дава им повече опции да използват информационните технологии за своите нужди – в офиса, докато са на път и у дома.
В какво точно се изразяват подобренията в сигурността на новата ви операционна система?
Заплахите за сигурността ескалират успоредно с развитието на технологиите. Всяка нова версия на Windows е по-сигурна от предишната, защото е съобразена с най-актуалните опасности в мрежата.
Нашите софтуерни инженери и разработчици правят промени във всичко – от ядрото на операционната система до потребителския интерфейс, за да може тя да е адекватна и защитена от последните заплахи за сигурността.
Всички варианти на Windows 8.1 (включително RT версията) вече поддържат BitLocker криптиране. За целта компютрите трябва да разполагат с вграден TPM (Trusted Platform Module) чип. Той е наличен в бизнес компютрите, произвеждани днес, а очакванията ни са до края на настоящата година въпросните чипове да бъдат стандартна част от всички компютри, включително и домашните.
Усъвършенствахме Windows Defender с евристично сканиране за неизвестни досега заплахи, които се откриват чрез сложни алгоритми за анализ на подозрителни процеси в паметта, регистрите или файловата система.
Internet Explorer 11 сканира ActiveX контролите за зловреден код, преди да ги изпълни.
Залагаме много на биометричната идентификация, която е по-трудна за прескачане от обикновените пароли.
В Windows 8.1 въведохме функцията Remote Data Removal, която позволява на организациите да изчистват служебната информация от компютрите, без да засягат личните данни на потребителите им.
Windows Store изглежда изцяло променен в Windows 8.1. Как се отрази тази промяна върху продажбите на приложения? Колко приложения са налични в момента в Windows Store?
Към 31 декември миналата година броят на приложенията беше около 142 хиляди. Един месец по-късно, в края на януари, те вече са над 146 хиляди, т.е. средно на ден имаме около 130-140 нови приложения в Windows Store.
Количеството, разбира се, е важно, защото хората трябва да имат широк избор от всевъзможни приложения. Нека не забравяме обаче и качеството на предлагания софтуер – в челните позиции на класацията за най-популярни приложения има продукти, които наистина са полезни и обичани от потребителите. Такива например са Evernote, Facebook, Hulu Plus, Adobe Photoshop Express, eBay, Netflix и Nook, както и Instagram за Windows Phone.
До момента от Windows Store са направени над 250 милиона изтегляния на приложения.
Убедени сме, че все повече разработчици ще залагат на Windows като предпочитана платформа от над милиард потребители в световен мащаб.
Windows XP все още е много популярен, особено в България, въпреки че съвсем скоро (на 8-ми април тази година) поддръжката му ще бъде прекратена, с което на практика се слага край на тази ОС. На какво се дължи удивителното дълголетие на Windows XP?
Windows XP се оказа страхотна инвестиция. Не мога да си представя по-добра възвращаемост на инвестициите от който и да е продукт. Повече от 10 години живот – това наистина е едно удивително постижение в толкова бързоразвиваща се област, каквато са информационните технологии.
Windows XP беше един чудесен продукт, чудесна за времето си технология, и ние сме много горди с него.
Хората харесваха изчистения интерфейс и високата стабилност тази операционна система (сравнени с предходните версии на Windows и всички други платформи от онова време).
Времената обаче се менят. Windows XP ще запази своето много специално място в историята на Microsoft, но той вече не отговаря на съвременните изисквания за сигурност.
Условията на ИТ средата, в която се намираме, както и нуждите на съвременните потребители, са съвсем различни от това, което беше преди 10 години.
Няма смисъл повече да поддържаме тази операционна система и да обновяваме отделни части от нея, при положение че тя в самата си основа е архаична и не покрива изискванията на съвремието.
Говоря за фундамента на операционната система, за нейната архитектура – Windows XP е безнадеждно остарял, не можем до безкрайност да го реанимираме.
Разбирам привързаността на хората, които дълги години са използвали Windows XP и не искат да променят навиците си, но те трябва да осъзнаят, че светът около тях също се променя.
Windows 8 и Windows 8.1 завършиха годината с общо 10% пазарен дял. Това добър резултат ли е за Microsoft? Постигнахте ли заложените цели? Какви са целите за 2014-та година?
Продажбите на Windows 8 минават 200 милиона лиценза в глобален мащаб. Това включва лицензите на нови устройства (таблети и PC), както и потребителите, които са ъпгрейднали до Windows 8. Тези данни не включват продажбите на обемно лицензиране към корпоративни клиенти. Windows e важна част от живота на повече от 1,5 милиарда потребители по света и сме убедени, че бъдещето е положително.
Разбира се, много хора по света продължават да използват досегашните си компютри, които имат по-стари версии на Windows, но като цяло пазарният дял на Windows 8 и 8.1 се покачва с добри темпове.
Резултатите от продажбите са добри за нас, количествата на новите лицензи достигнаха заложените цели.
Ситуацията на PC пазара напълно ни задоволява, но въпросът е, че вече има и други устройства, различни от PC – таблетите. Това е пазарът, към който се насочваме с тази и следващите версии на Windows и апетитите ни към него са големи.
Когато пускахме Windows 8, количествата на таблетите с тази операционна система бе доста ограничено. Сега ситуацията е коренно различна. Има голямо многообразие от таблети с Windows 8.1, което означава, че сме постигнали целта си. Дали може да постигнем още повече? Мисля че да, имаме сили и потенциал за още по-голям ръст на този пазар.
Какви са отзивите за новия Windows сред вашите партньори?
Отзивите са много положителни. Нашите партньори виждат в Windows 8.1 възможност да разширят своя бизнес и да предложат на своите клиенти нови устройства с по-добро потребителско изживяване. Мога да цитирам съвсем конкретни мнения от мениджърите тук, в България.
Ето например какво сподели Данко Иванов, мениджър „Цифрови продукти и услуги“ на Toshiba за България:
„Очакванията са за нарастване дела на Windows-базирани устройства с много по-бързи темпове спрямо Android-базираните. Моето мнение е, че пазарът на таблетите ще продължава да расте, но вече с много по-умерени темпове. Реномираните марки ще предлагат по-качествени решения с по-широко приложение на малко по-висока цена, в това число и все повече Windows-базирани устройства. Тoshiba пусна в края на 2013 г. своя 8-инчов Windows 8.1-базиран таблет Encore. Отзивите са положителни и затова компанията планира да разшири гамата на Windows-базирани таблети през втората половина на 2014 г.“
И последен въпрос – посочете най-важните причини, поради които си струва да преминем към Windows 8.1 още днес
За мен Windows 8.1 е платформа без компромиси.
Хората правят различни неща всеки ден. Погледнете ме – през деня работя, вечер съм баща, а когато семейството ми не е наоколо, аз съм просто едно пораснало момче. В отделните периоди от деня хората извършват различни дейности, за които им е нужен компютър или лаптоп.
Като цяло обаче, потребителите искат да правят три неща на електронното си устройство – да „консумират“ информация, да създават информация и да се свързват с други хора. Windows 8.1 им осигурява точно това, от което имат нужда.
Независимо какво е устройството – компютър или таблет, със или без клавиатура, Windows 8.1 ви позволява да бъдете продуктивни, да имате достъп до информация и да сте свързани.
Чрез OneDrive, Windows 8.1 ви дава гъвкавост да използвате информацията си навсякъде, от различни устройства. Имате достъп до развлечения, игри, филми и мултимедия, имате висока степен на сигурност… Ето това имам предвид, когато наричам Windows 8.1 „платформа без компромиси“, всички тези неща.
Windows 8.1 е еднакво удобен както за работа, така и за забавление. Нещо повече – той превръща работата в забавление. Удоволствие е да се използва тази операционна система. Тя е универсална и отключва безброй възможности пред всеки от нас.