През миналия век учените Джеймс Уотсън и Франсис Крик получиха Нобелова награда за “Откритие, касаещо молекулярната структура на нуклеиновите киселини и тяхното значение за предаване на информацията в живите системи”. Тогава тези структури бяха наречени ДНК и се предричаше, че с разшифроването им ще настане нова ера в медицината. Обаче не всичко е толкова просто – след разкодирането трябва да се направи и анализ на последователностите от нуклеотиди с цел да се разберат техните функции. Именно това отнема страшно много време.
Дълго време се считаше, че голяма част от ДНК молекулата няма никакви функции. Първите изследвания започнаха още през 2003 г и тогава вниманието на специалистите беше насочено само върху 2% от генома, които отговарят за производството на белтъци. По-късно този подход беше преразгледан и учените започнаха по-задълбочено да изучават спиралата на човешката ДНК.
Около 400 експерти от различни страни са работили над създаването на уникалната “Енциклопедия на ДНК елементите”. В хода на изследванията се изяснило, че неизучаваната до този момент част на ДНК отговаря за своеобразни “инструкции за клетките”, които са специализирани за белтъчно-химични съединения и техните способности за синтезиране. Досега учените са изучили над 80% от ДНК и на базата на получените данни са съставили карта на човешките гени.
Резултатите от тази мащабна работа са публикувани в редица научни списания, а целият труд включва 30 свързани помежду си публикации.