Изследователи от Датския технически университет са разработил лазерен принтер, който няма нужда от тонер, за да печата цветни изображения. Учените са заимствали идеята от крилата на пеперудите и перата на пауните, които създават ярки цветове не чрез цветни пигменти, а чрез разлагане на светлината.
Изследователите са използвали пластмасови листове, покрити с хиляди микроскопични пръчици, разположени помежду си на разстояние около 200 nm. За да принудят тези пръчици да възпроизвеждат цвят, те са покрити с тънък слой германий – сиво-бял материал с метален блясък.
Лазерът разтопява германия на всяка пръчица, което променя нейната форма и дебелина. След това върху тях се нанася защитно покритие, което запазва формата и структурата на всеки микроскопичен елемент. Светлинните вълни достигат до обработения лист и се отразяват от пръчиците, дължината на вълната се променя и по този начин се създават различни цветове.
Средният струен принтер възпроизвежда картина с резолюция около 5000 точки на инч, а при лазерните принтери този показател може да достига 20 000 dpi. Технологията на датските учени позволява да се създават детайлни изображения с резолюция до 127 000 точки на инч. Затова тя може да се използва за защита от копиране, тъй като дава възможност да се създава ясен воден знак с размери много по-малки от глава на карфица.