Специалистите от университета Райс (САЩ) заедно с колеги от Швейцария и Сингапур са създали прототип на микрочип, притежаващ значително по-висока енергийна ефективност в сравнение с традиционните процесори.
Учените предлагат да се подобрят характеристиките на процесорите чрез премахване на рядко използваните елементи на интегралните схеми. В основата на експерименталната разработка е положена идеята за “неточните” изчисления: микрочипът работи по-ефективно, но допуска определен процент грешки.
Разчетите показват, че процесорът с “изрязаните” електронни вериги осигурява двойно по-високо бързодействие, енергопотребление и заема два пъти по-малко място в сравнение с традиционните решения.
Изследователите поясняват, че ако внимателно се изчисли вероятността на грешките и се се ограничат типовете операции, при изпълнението на които те са допустими, може едновременно да се намали консумацията на енергия и да се увеличи производителността. Теоретично може да се постигне 15 пъти по-ниско енергопотребление.
Според учените, процесорите от нов тип ще са подходящи за използване в области, където се допуска определена неточност в изчисленията. В качеството на пример се привежда един и същ кадър (на снимката по-долу), обработен с екеприменталния чип с погрешност 0,54 и 7,5%. В първия случай изображението е практически идентично на оригинала, получен с помощта на обикновен процесор. Във втория се забелязват изкривявания, но картинката все още може да бъде разгледана.
Не е изключено в перспектива предложената технология да бъде прилагана в създаването на портативни устройства с увеличено време за автономна работа.