Търсенето на нови начини за съхраняване на информацията принуждава учените да откриват коренно различни методи. Както е известно, класическата единица за съхранение на информацията е един бит, а в квантовите системи – кубит. Но изследователите от Физико-химическия институт към полската академия на науките са открили нова единица за информация – химически бит. Той представлява три обособено капки химически реагенти, разположени една спрямо друга по такъв начин, че реакциите в тях се превръщат в преносител на данни.
Новата единица е наречена “chit” – обединение на английските думи “chemical” и “bit”. В познатата ни физическа памет битовете могат да приемат значение 1 и 0. Те се записват, съхраняват и прочитат с помощта на електрически ток, магнитно поле, лазер и други явления, които могат да се обединят с общото понятие “физично въздействие”. Но в химическата памет се използват химични процеси. Това са реакции, особеност на които е това, че когато първият цикъл в тях завърши, веднага започва следващ. При това, суровината за следващия етап изцяло се образува в предишния. Разбира се, тези реакции с времето затихват, но до пълното им спиране могат да достигнат стотици цикли.
Полските изследователи са установили, че системата от три капки е оптимален вариант, който запазва стабилност продължително време, а реакциите могат да бъдат спрени чрез осветяване със синя светлина. Тази система представлява именно клетка памет за съхраняване на един бит информация. Засега “животът” на съхранената информация е между от 18,7 и 19,5 секунди, но ако изследванията в тази област продължат, това време може да бъде удължено. Впрочем, химическият бит може да се намира не само в състоянията 0 и 1, но и в трето значение, което също ще се използва за усъвършенстване на технологията.