Израелски изследователи съобщиха, че са създали първия напълно персонализиран тъканен имплант, конструиран от собствени материали и клетки на пациента. Новата технология дава възможност да се инжектират всякакви тъканни импланти за гръбначния мозък, сърцето или мозъка.
“Ние успяхме да създадем персонализиран хидрогел от биопсичните материали, за да проектираме сърдечни, гръбначни, кожни и други тъканни импланти за лечение на различни заболявания”, заяви главният изследовател проф. Tал Двир от Центъра за нанонауки и нанотехнологии на университета в Тел Авив.
“Тъй като както клетките, така и използваният материал, се извличат от пациента, имплантът не предизвиква имунна реакция”, обясни Двир. Така няма опасност тъканта да бъде отхвърлена.
В момента при трансплантациите, които се извършват навсякъде по света, много често се стига до имунен отговор, който води до отхвърляне на имплантираната тъкан. Пациентите, получаващи чужди органи, се третират с имуносупресори, които за съжаление могат да застрашат здравето им.
Новият метод решава този проблем.
“С нашата технология можем да проектираме всякакъв тип тъкан и след трансплантация можем ефективно да регенерираме всеки болен или ранен орган – сърце след сърдечен удар, мозък след травма или болест на Паркинсон, гръбначен мозък след нараняване”, каза Двир. “В допълнение, ние можем да проектираме адипогенни [мастни тъкани] импланти за реконструктивни операции. Тези импланти няма да бъдат отхвърлени от тялото.”
Изследователите планират да регенерират други органи, включително черва и очи, като използват собствени материали и клетки на пациентите.