Според Зелените промени в Закона за електронните съобщения са заплаха за свободата на мисълта

Парламентът прие на първо четене два законопроекта с промени в Закона за електронните съобщения, внесени от Министерския съвет.С една от промените се дава възможност в случай на издирване на лице при поискване от компетентни органи предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи или услуги, да предоставят достъп до съхраняваните данни.

По силата на закона данните се съхраняват за срок от 6 месеца за нуждите на националната сигурност и за предотвратяване, разкриване и разследване на тежки престъпления. Приетите промени дават възможност за достъп до трафичните данни при много неясна формулировка – “обосновано предположение, че лицето е станало или може да стане жертва на тежко престъпление”.

Всеки трябва да бъде свободен да се информира, да чете и да пише без правителството да му стои над главата и да го наглежда.”, коментира 

Димитър Димитров – Член на ИС на Зелените и говорител цифрова политика.


“Повече библиотеки по света имат правилото, че не споделят информацията кой кои книги е чел. Защото знаят, че иначе ще внимаваме кои книги четем и следователно какво мислим. Без неприкосновен личен живот няма свободно мислене.”, добавя той.

“Вчера  Парламентът  на практика разреши на правителството, при изключително неясни гаранции, да следи поведението ни в интернет – какво четем, какво купуваме, с какви хора общуваме. За такова профилиране ДС само е можело да си мечтае.”, смята Дмитров.

Зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов подчерта, че искането на компетентните органи за достъп до данните трябва да е мотивирано, да съдържа правното основание, фактите и обстоятелствата, обосноваващи целта. Важен момент е, че право до този достъп се осъществява след разрешение на председателя на районния съд, обясни Ципов.Разпореждането на този достъп също трябва да е мотивирано, допълни той. По думите му искането за достъп до данни за издирването на лица ще става в случаите, когато за тези лица има постъпил сигнал. Въобще не трябва да се говори за полицейски произвол, след като става въпрос за мотивирано искане и мотивирано разрешение от съда, подчерта Ципов.

Другите промени в Закона за електронните съобщения са свързани с регламенти на Европейския парламент по отношение на роуминга и достъпа до интернет.

2 thoughts on “Според Зелените промени в Закона за електронните съобщения са заплаха за свободата на мисълта

  1. Я тоя какъв специалист по медии и свобода на словото се извъди? Нещо много взеха да се бъркат в неща, които не са им в ресора.

  2. Според мен самите Зелени са заплаха нашата държава. Всички като тях, които лобират за интересите на чужди държави са абсолютни предатели и нямат право да се наричат българи!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *