По силата на закона данните се съхраняват за срок от 6 месеца за нуждите на националната сигурност и за предотвратяване, разкриване и разследване на тежки престъпления. Приетите промени дават възможност за достъп до трафичните данни при много неясна формулировка – “обосновано предположение, че лицето е станало или може да стане жертва на тежко престъпление”.
“Вчера Парламентът на практика разреши на правителството, при изключително неясни гаранции, да следи поведението ни в интернет – какво четем, какво купуваме, с какви хора общуваме. За такова профилиране ДС само е можело да си мечтае.”, смята Дмитров.
Зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов подчерта, че искането на компетентните органи за достъп до данните трябва да е мотивирано, да съдържа правното основание, фактите и обстоятелствата, обосноваващи целта. Важен момент е, че право до този достъп се осъществява след разрешение на председателя на районния съд, обясни Ципов.Разпореждането на този достъп също трябва да е мотивирано, допълни той. По думите му искането за достъп до данни за издирването на лица ще става в случаите, когато за тези лица има постъпил сигнал. Въобще не трябва да се говори за полицейски произвол, след като става въпрос за мотивирано искане и мотивирано разрешение от съда, подчерта Ципов.
Другите промени в Закона за електронните съобщения са свързани с регламенти на Европейския парламент по отношение на роуминга и достъпа до интернет.
Я тоя какъв специалист по медии и свобода на словото се извъди? Нещо много взеха да се бъркат в неща, които не са им в ресора.
Според мен самите Зелени са заплаха нашата държава. Всички като тях, които лобират за интересите на чужди държави са абсолютни предатели и нямат право да се наричат българи!