Спас Иванов от CENTIO: Стигнат ли до уеб камерата, престъпниците могат да ви направят профил

Все по-незабележими, опасни и коварни са зловредните кодове, атакуващи потребителите. „Не очаквайте по екрана да тичат човечета, сигнализиращи, че има нещо нередно с устройството – добрият вирус днес е този, който остава скрит за потребителя.“ Това заяви Спас Иванов, Търговски директор на CENTIO Professional IT Security в предаването „Преди обед“ по bTV.

Различните механизми за осъществяване на атаки и зарази позволяват на кибер-престъпниците голяма свобода на действие. От това да криптират файловете ви, до придобиване на пълен контрол върху цялото устройство. В това число на камерата и микрофона. Последствията обаче са доста по-сериозни, отколкото изглеждат на пръв поглед. „Стигнат ли до уеб камерата, престъпниците могат да направят профил на засегнатия потребител. Да разберат кога децата отиват на училище, кога няма никой у дома … И не само, това само по себе си означава, че зложелателите имат достъп до цялото устройство“ – обяснява Иванов.

Заразяването на компютър, лаптоп или мобилно устройство със зловреден код, позволяващ кибер-престъпниците да разполагат с пълен достъп, не е никак трудно. „Схемата е добре позната. Изпраща се мейл до потребителя, който най-често съдържа на пръв поглед безвреден .doc или .pdf файл. Отварянето му обаче активира зловредния код, който придобива контрол върху устройството“ – допълва експертът.

Подобна тактика не би била така успешна, ако е налично надеждно антивирусно решение. Дори да бъде инсталирано на заразено устройство, то ще сигнализира при наличие на зловреден код. Безплатно сканиране на компютъра или лаптопа може да направите с ESET Online Scanner. А ESET Internet Security е решението, което проактивно предпазва от вируси, фишинг, експлойти, script атаки и др.

Дори и да разполагате с необходимия софтуер за информационна сигурност, внимавайте. „Не отваряйте прикачени файлове от непознати. Не се регистрирайте в подозрителни сайтове. Не отваряйте съмнителни публикации в социалните мрежи. Не въвеждайте името и паролата си, ако изведнъж Facebook ви поиска отново да се логнете. Не ползвайте една и съща парола за всичките си акаунти. Използвайте сложни кодове за достъп, и избягвайте варианти от типа 123456“ – съветва Спас Иванов, за да избегнете нежелани срещи със зловредни атаки.

За допълнително ниво на сигурност е препоръчително да разполагате с резервно копие на данните си. Най-подходящото решение е да ги съхранявате в облак. По този начин имате достъп до тях по всяко време, без да зависите от физически носител. „Едно изпускане на хард-диска и информацията отива на кино. А притеснението, че данните са достъпни за всички в облака не е валиден аргумент. Опасността е същата, както да разбият компютъра ви. Затова решението е да използвате парола, която да включва цифри, специални знаци и главни букви“ – завършва експертът.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *