Резултатите от изследване, проведено от Британското психологично общество показват пряка връзка между нивото на среса и броя пъти, когато човек взема в ръце мобилния телефон, за да провери постъпили съобщения или електронна поща. Колкото по-често човек прави това, толкова по-зле се чувства. При това, авторите на изследването отбелязват, че електронната поща свързана с работата влияе на човека значително по-малко, отколкото другите инструменти за общуване.
В изследването са взели участие 100 доброволци, работещи в различни сфери. Изследователите обръщат внимание на факта, че много работодатели с цел да се повиши производителността на труда, снабдяват своите служители със смартфони, в резултат на което се получава противоположен ефект. Организацията едва ли ще процъфтява, ако нейните служители постоянно са в стресово състояние, независимо от неговия източник. По тази причина, в работно време се препоръчва служителите да ползват колкото се може по-малко телефони и електронна кореспонденция.
Отбелязва се също така, че мобилните устройства, позволяващи ни постоянно да сме във връзка, така или иначе оказват влияние на работата на мозъка. В тази връзка подобни изследвания имат особено значение, тъй като ни посочват нови закономерности и възможни опасности. Привързаността към мобилните устройства даже достига до такива случаи, когато човек се събужда посред нощ и машинално си проверява пощата. Затова, независимо, че устройствата ни позволяват непрекъсната връзка с колеги и приятели, за да избегнем стрес все пак е полезно понякога да ставаме недостъпни за външния свят.