Светослав Александров, Асистент в Българска академия на науките: Колонизаторска експедиция до Марс може да бъде реализирана до 20 години

Светослав Александров работи като асистент в Българска академия на науките (БАН). Той е страстен почитател на научната работа, но освен това обича и да популяризира науката. След като известно време е писал за различни научно-популярни уебсайтове, през 2007 година решава да създаде собствен сайт за космонавтика – КОСМОС БГ.

Въпрос: Как ти дойде идеята за книгата?

Отговор: Винаги съм искал да напиша книга за Червената планета. Така че идеята си дойде естествено. Но сега целта ми е много амбициозна. Не просто да напиша книга, но тя да има образователна стойност и да се раздава безплатно на училищата и астроклубовете.

Въпрос: Ще разкажеш ли за crowdfunding кампанията в Indiegogo – как могат хората да те подкрепят?

Отговор: Всеки човек би могъл да отиде на следния уебсайт : http://igg.me/at/reference-book-mars/x/10912272 и да дари каквато иска сума пари – от 1 евро нагоре. Финансирането е от типа crowdfunding – групово финансиране. Концепцията работи в САЩ и Западна Европа. Време е да проработи и у нас. Много българи се отнасят с недоверие към този тип финансиране – едва ли не считат, че това е равнозначно на просене. Но това не е така – полза има и за двете страни. Щом посетите този линк, не забравяйте да погледнете бонусите вдясно – всеки, който дари от 2 евро нагоре получава награди – имената на хората ще бъдат публикувани на уебсайта като патрони на науката, в самата книга, предвидени са корици за Фейсбук, хартиени копия на книгата, тениски. Хората, които биха спонсорирали книгата с по-големи суми ще получат възможността да напишат цяла страница посвещение и името им дори да присъства на предната корица! Подобни бонуси винаги са помагали на подобни кампании да сработят на Запад, надявам се да сработят и у нас.

Въпрос: Защо избра точно Марс? В космоса има толкова много други вълнуващи теми.

Отговор: Разбира се. Не съм от хората, които противопоставят Марс на Луната, марс на луните на Юпитер и т.н. Изучаването на всеки свят има своята стойност. Но Марс е залегнал дълбоко в човешката култура. Освен това планетата е най-подходяща, в сравнение с другите – температурите през лятото достигат 20 градуса, има 24-часово денонощие, има ресурси от вода. Това са качествата, които правят Марс желан обект за усвояване от човек.

Въпрос: Какви са реалистичните ти прогнози за колонизирането на Марс?

Отговор: Колонизаторска експедиция до Марс може да бъде реализирана до 20 години след началото на сериозната подготовка затова. Трябва да има сериозно посвещение от страна на правителства, частни фирми, неправителствени организации. Трябва развитие на някои нови технологии, най-вече свързани с кацането на тежки товари на Марс. Но да кажем, че до 10 години можем да направим пилотирано облитане на Марс, до 15 – посещение на луната на Марс – Фобос. Кацането на самата повърхност на Марс е нещо по-трудно.

Въпрос: А има ли, според теб, място България в подобен процес по колонизация?

Отговор: Има. Винаги бихме могли да участваме, дори и да не изпращаме пряко астронавти. Наш научен уред за измерване на радиация се очаква да лети до Марс догодина на борда на сондата “ЕкзоМарс”. Нашият опит с отглеждането на растения в космоса по време на станция “Мир” е безценен. Има какво да дадем на света.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *