Добре дошли в Парк юрского периода… или както е руското название за Jurassic Park. След сравнително кратко 10 000-годишно отсъствие, мамути биха могли да се разхождат в дълбините на снежна Русия в недалечното бъдеще.
На 4-ия източен икономически форум във Владивосток следващия месец Русия ще разкрие плановете си да отвори лаборатория на стойност 5,9 млн. долара в сибирския град Якутск, който трябва бързо да се превърне в “палеогенетичен научен център от световна класа”, според The Siberian Times.
Заедно с южнокорейската фондация SOOAM за биотехнологични изследвания, руски учени от Североизточния федерален университет ще изследват генетиката на редица изчезнали видове, които са родени в района, като мамути, древни носорози, пещерни лъвове и породи изчезнали коне.
Поднулевите температури в тази част на света означават, че това е отлично място за подобни научни изследвания. Около 80% от пробите от меките тъкани от изчезнали животни от плейстоцен и холоцен са открити в тази област. Това е благодарение на постоянното замръзване, което спомага за запазването на тъканта като праисторически хладилник.