Робот на Toshiba сервира вечерята

Развитието на технологиите изпреварва и най-смелите ни мечти, но има една област, в която прогнозите на специалистите и писателите фантасти все още не са изпълнени, и това е роботиката.

Преди 20 години никой дори не е предполагал, че в джобовете си ще носим миниатюрни MP3 плейъри с десетки гигабайти памет или че ще имаме мобилни телефони с чувствителен на докосване екран, но пък за сметка на това всички са били абсолютно убедени, че през 2010 роботите ще бъдат част от ежедневието на човека.

Днес роботите се използват масово в промишленото производство, но така и не са „прекрачили” прага на домовете ни. Въпреки това, големите компании, които произвеждат електроника, не се отказват от идеята за домашни роботи, непрекъснато разработват техни все по-усъвършенствани прототипи и чакат най-удачния момент, за да ги пуснат на пазара.

Особено силни в тази област са японските концерни Sony и Toshiba. За съжаление, малкото техни произведения, които все пак са достигали масовия пазар, не вършат някаква особено полезна работа, а са по-скоро скъпи играчки за забавление. Ползата от тях обаче има друго измерение – именно тези образци с ограничена функционалност движат индустрията напред и проправят пътя за своите наследници, които ще бъдат истинските носители на неизбежната робо-революция.

Най-новото творение на Toshiba, за което все още не е ясно дали ще напусне стените на лабораторията, е Wheelie – симпатичен робот, който може да извършва автономни движения, балансирайки върху двете си колела. Към тези две основни колела, с чиято помощ роботът се придвижва точно като двуколесния Segway, са добавени още две по-малки – помощни, върху които роботът се подпира при спирането му на място.

В галерията „снимки и видео” под тази новина ви очаква любопитен клип, в който Toshiba Wheelie балансира с пълна чиния върху „главата” си, заобикаля препятствия и открива най-краткия път, без да разсипе нищо. Система от сензори, лазерен лъч за определяне на дистанцията до обекти, камери, монтирани в горната част на робота – всичко това е впрегнато, за да осигури безопасното му придвижване.

За съжаление, Wheelie не притежава „ръце” или каквито и да е други манипулатори, с които да свърши някаква полезна работа, щом стигне до зададеното местоназначение. Това ограничава използването му единствено до ролята на скъп електронен куриер, който да пренесе даден предмет от едно място до друго. Движенията му обаче са отработени до съвършенство, което безспорно е голям напредък.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *