Ревю на Asus ZenFone 4 – телефон за качествени снимки

ZenFone 4 е един изненадващо добър избор за любителите на мобилната фотография. Смартфонът на ASUS идва на българския пазар на 15 декември и вече привлича вниманието на феновете на снимките в движение. Затова и логично е нашият следващ избор за ревю.

Моделът разполага с камера с двойна леща, която съчетава 12 мегапикселов сензор Sony IMX362 и втори широкоъгълен обектив от 8 мегапиксела и 120 градуса видимост. Тази стратегия е много подобна на Galaxy S8 и бележи значително отклонение, в сравнение с повечето конкурентни устройства на пазара, като Honor 9 например, които използват смесена настройка на RGB и монохромни сензори.

От Asus твърдят, че настройката на ZenFone 4 позвоялва на телефона да постига пет пъти по-ярки и ясни снимки при слабо осветление и предлага зрително поле с 200% по-голямо от това на конкурентните модели. Истината е, че камерата на смартфона все още е една от най-добрите, която може да получите в тази ценова категория и лесно може да се конкурира с тези на водещите конкурентни модели.

Бързите снимки, заснети в автоматичен режим при нормално осветление изглеждат контрастни, без излишен шум и не са прекалено обработени. Цветовете са добре представени и приятни за окото, като определено не са пренаситени. Впечатляваща е и скоростта на камерата, а процесорът за качество на изображението на Qualcomm, Spectra 160 се представя изключително добре. Скоростта на фокусиране също е солидна и няма проблем при работа на нормално осветление.

Ниската светлинна ефективност на HDR обаче е смесена. При слаба светлина фокусът на основната камера може да се отклони, а дори и при ръчно фокусиране, снимките страдат от шум. Като цяло работата на устройството при слаба осветеност не е в съответствие с твърденията на компанията, а широкоъгълният обектив може напълно да бъде отписан при тези условия.

Що се отнася до батерията, която разбира се е един от най-важните фактори при избора на смартфон, наред с двойната камера, ZenFone 4 идва с 3300 mAh батерия, а животът й е напълно приемлив за устройство с този размер на дисплея. При смесена употреба, смартфонът издържа един ден, като в това включваме няколко разговора, проверка на имейлите, използване на WhatsApp и други социални медии, както и малко гледане на клипове. Времето в режим готовност е отлично, тъй като за разлика от много флагамни, функцията на Android , Doze работи добре при пестене на батерията, като интелигентно изключва несъществените процеси, когато телефонът не се използва дълго време. В резултат на това, ZenFone 4 губи едва 1-3% от заряда си за нощ.

При стандартните задачи за тестване на батерията, които я поставят под по-значително натоварване, след гледане на клип с яркост, настроена на 50%, смартфонът губи средно по 10-12% на час, което е абсолютно нормално при екран с такива размери. Игрите разбира се са най-големият консуматор на батерията, като при 3D вариантите загубата е около 18-24% за час.

В заключение ще се опитаме да отговорим на въпроса: струва ли си да си купя ZenFone 4?

Предлагайки двойна камера над средното качество и приемлив живот на батерията, той несъмнено е отличен избор в средния ценови клас, който ще отговори на нуждите на повечето потребители. Ако ви трябват резултатите в цифри (по десетобалната система), то те изглеждат така:

– Изпълнение 7

– Камера 9

– Дизайн 8

– Живот на батерията 8

– Цена 6

– Софтуер 8

– Качество на екрана 7

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *