В САЩ беше представен мобилен телефон, който не съдържа батерии. Прототипът е резултат от многогодишната работа на Вамси Тала, ръководител на лаборатория във Вашингтонския университет и сътрудник в лабораторията Джошуа Смит.
Как работи телефонът, щом няма батерии и не е включен към електрическата мрежа? Както пояснява ученият, апаратът извлича енергия от околната светлина с помощта на фотодиоди. Сигналите на ефирните предаватели (радио, телевизия, Wi-Fi и др.) също могат да бъдат използвани за получаване на ток с помощта на специални антени. Като се използва хибридна схема, базирана на двата метода, може да се получава до няколко микровата енергия.
Проблемът обаче е в това, че съвременните телефони консумират няколко хиляди пъти повече енергия – да кажем 800 миливата при разговор. За целта в лабораторията Джошуа Смит са разработили технология, наречена “обратно разсейване, позволяваща да се използва за комуникации отразяването на входящите вълни – по аналогия с огледало, което отразява слънчевите лъчи. В същото време, пасивният предавател не може да реши поставената задача за захранване на мобилния телефон без батерии. За понататъшно намаляване на разхода на енергия разработчиците са използвали аналогово предаване на глас – цифровизирането му харчи прекалено много енергия. В резултат прототипът, както всички останали мобилни телефони, използва цифрови сигнали за набирането на номера, но предаването на глас е в аналогова форма.
Впрочем, тази технология не е нова и има своите корени в годините след Втората световна война. През 1945 г в Москва съветски инженери демонстрират на американския посланик послушващо устройство във вид на “бръмбар”, който работи само при облъчване с вълни с определена честота.
Прототипът на телефона без батерии безспорно е интересен, но едва ли скоро ще дочакаме пускането му на пазара. Устройството се сблъсква с прекалено много технически ограничения – то дори няма дисплей, който както е известно е един от най-големите консуматори на енергия в смартфоните. Вамси Тала обаче планира да усъвършенства прототипа и в бъдеще да го снабди с E-Ink екран.