Принципът на работа на всички вятърни генератори е един и същ – въздушните потоци въртят ротор, който преобразува механичната енергия е електрическа. Недостатък на този начин е зависимостта от скоростта на вятъра. За да се повиши ефективността на вятърните турбини те се поставят на мачти с височина около 50 метра. Това обаче не гарантира стабилна работа – тя може да бъде нарушена като от ниската, така и от прекомерната скорост на вятъра.
В качеството на алтернатива Makani Power разработва ветрогенератор, който до някъде прилича на хвърчило. Според замисъла на авторите, той ще се издига на височина до 305 метра, където скоростта на вятъра е относително стабилна, а със земята ще бъде свързан със специално въже. При размах на крилата 25,9 метра апаратът ще бъде снабден с осем генератора с осем 2,3 метрови пропелери. След издигане на зададената височина устройството ще кръжи над точката на привързване. В рамките на изпитанията, направени от компанията, е използван прототип на ветрогенартор с мощност 600 киловата (за осигуряване на малък частен дом с електричество се счита за достатъчно 1 kW).
Концепцията на привързаните безпилотни ветрогенератори се използва и от други компании. Така например, през пролетта на 2016 г аналогичен проект беше представен от холандската компания Ampyx Power. Електростанциите представляват платформи, към които чрез въжета се закачват дронове. С нарастване на скоростта на вятъра те набират все по-голяма височина. Прототип на системата с мощност 250 kW ще бъде представен от компанията през 2018 г.
Makani Power е основана през 2006 г, но през май 2013 г тя е купена от Google, която я включва в състава на изследователското подразделение Google X. Летящият ветрогенератор се разработва с поддръжката на сравнително новата (2009 г) агенция за съвременни изследвания в областта на енергетиката (ARPA-E) към Министерството на енергетиката на САЩ.