Радослав Николов, SAP Labs: Pазвитието на Artificial intelligence ще бъде ключово през 2016 година

Изпълнителният директор на SAP Labs България Радослав Николов разказва пред PixelMedia.bg как ще се промени пазара на труда в ИТ сектора през 2016 г., както и кои нови тенденции ще окажат най-силно влияние през годината. Той направи прогноза и за развитието на трендовете в софтуерната разработка.

Въпрос: Как оценявате пазара на труда в ИТ сектора през тази година?

Отговор: Пазарът ни не може да отговори на нуждата от кадри в ИТ бранша и имаме сериозен недостиг на всички нива в софтуерната разработка – стажанти, специалисти, експерти, архитекти. Конкуренцията за привличане на таланти е ожесточена. През 2015-та наблюдавахме все повече преквалифициране на хора, които от други сфери се преориентират и започват да работят в ИТ сектора. Нашата индустрия отправя предизвикателство към образователната система – да реагира адекватно и да подготви достатъчно и добре квалифицирани хора в областта на ИТ и софтуерната разработка. И ние в SAP, както и други компании в сферата на ИТ, работим заедно с университети, училища и академии, за да подпомогнем образованието в тази посока и изграждането на талантите.

Все по-големите инвестиции в ИТ сферата в страната ни се определят от недостига на ИТ кадри в световен мащаб и привлекателността на България – заради качеството, което предлагаме, таланта, високата добавена стойност и ефективност в този бранш. По данни на БАСКОМ, в последните три години софтуерната индустрия в страната ни е генерирала над 3000 нови работни места, а само през 2014-та година са открити близо 100 нови фирми в сферата. Не само че се отварят нови офиси на компании в България, ами и съществуващите се разрастват, и то в сравнително голям мащаб. Компания като нашата, която вече 15 години е един от ключовите развойни центрове на SAP в световен мащаб, през годините се е разраствала устойчиво. През 2014/15-та наехме 160 нови колеги, което е предизвикателно в областта на софтуерната разработка.

Въпрос: Кои нови софтуерни тенденции ще окажат най-голямо влияние през 2016 г. в световен мащаб?

Отговор: Смятам, че развитието на Artificial intelligence ще бъде ключово през следващата година. Работата и успехите на различните компании (като Tesla и Google) във връзка с проектите им за Self-driving cars в даден момент ще доведе и до законови промени, и до осигуряване възможността за използването на тези коли в ежедневието ни. Това от своя страна ще позволи навлизането на Artificial intelligence и в други сфери от нашия живот.

Друга значима тенденция е дигитализацията в сферата на производството, а именно въвеждането на датчици и сензори и в най-малките детайли. Всяко нещо, което участва е производствения процес, ще може само да планира „дейността” си, ще оптимизира процесите по този начин и ще изпраща необходимата за бизнеса информация, за да го прави по-ефективен. Скоро всяко устройство ще е свързано в интернет и ще се превърне в „жив” елемент от съответния бизнес, в който участва. Представете си мобилни приложения в застрахователния бизнес, чрез които човек може да заснеме автомобила си при ПТП и автоматично да уведоми застрахователя си. В бъдеще автомобилът сам ще „знае” точните си (видими и невидими) щети, ще алармира за тях съответния застраховател и ще уведоми предпочитания сервиз, където автоматично ще бъдат поръчани нужните части. Накрая водачът ще получи ден и час, в който да закара автомобила си и той да бъде ремонтиран за оптимално време.

Като следствие от все по-бързото развитие на технологиите, в следващите години ще наблюдаваме още повече навлизане на софтуерните технологии и в ежедневието ни – в начина, по който работим, по който си почиваме. В крайна сметка до такава степен сме свикнали с това, софтуерът да е част от ежедневието ни, че нищо няма да е същото без софтуер – нито работата ни, нито забавленията ни, нито почивката ни.

Въпрос: Кои са най-важните трендове в софтуерната разработка?

Отговор: Развитието на Cloud и Mobile технологиите. Това са новите консуматорски канали и по какъвто и проект да се работи, един екип от софтуерни разработчици следва да работи по Agile методологиите, да „доставя” готов продукт на регулярна база. Все повече вървим в посока DevOps – модел, според който в един екип се работи по даден продукт от край до край (от дефинирането на продукта, през разработването му до събирането на обратна връзка от клиенти, развитието и поддръжката му). DevOps екипите могат да се разгледат като една малка организация, която предоставя дадена услуга. В една голяма компания за софтуерна разработка на много продукти и услуги всеки DevOps екип е сам по себе си самостоятелен и работи като малка компания, което не нарушава целостта на голямата организация.

Въпрос: Кои ще са основните акценти в дейността ви през следващата година?

Отговор: И през 2016-та година ще продължим разширяването на екипите ни в различните продуктови направления, по които работим тук в развойния център в София. Очакваме към продуктите, по които нашите екипи работят, да има още по-сериозен интерес в глобален мащаб и клиентската база за Cloud решенията на SAP, към които допринасяме, да се удвои. Очакваме и нови клиенти в глобален мащаб на Cloud решенията ни за индустриални клиенти, като тази година в тази сфера се осъществи партньорство между SAP и Siemens за Siemens Cloud for Industry, водеща IoT платформа, базирана на SAP HANA Cloud Platform.

За Радослав Николов

От началото на 2014 г. Радослав Николов е изпълнителен директор на SAP Labs България – един от основните центрове за развойна дейност на SAP. Николов се присъединява към екипа на  SAP Labs България преди 13 години. Той започва кариерата си като старши програмист и ръководител на екип. След това преминава през всички позиции в йерархичната структура до ролята на глобален лидер и вицепрезидент “Развойна дейност”, която комбинира успешно с позицията на изпълнителен директор за България. В момента ръководи екип от над 200 човека, които разработват стратегическата за SAP платформа за облачни приложения – SAP HANA Cloud Platform. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *