Първите два спътника от европейската навигационна система Galileo бяха изведени в орбита от руската ракета-носител „Союз“, която стартира от космодрума Куру (Kourou) във френска Гвиана. Тези спътници се намират в околоземна орбита на височина 23600 км.
Системата Galileo обаче все още не е функционираща. За пълноценната й работа в орбита трябва да бъдат изведени поне 18 спътника. Планира се в рамките на проекта Galileo да бъдат изстреляни 30 спътника до края на 2019 г. Първият стадий на проекта, който ще завърши към края на 2013 г. включва разработка и изграждане на системата за геолокация, тоест извеждане в орбита на необходимия минимум спътници за началото на нейната експлоатация. Този стадий се оценява на 4,5 милиарда евро. Още седем милиарда евро ще бъдат похарчени до 2020 г. за окончателното формиране на системата и поддържане на нейната работоспособност.
Galileo до голяма степен е сходна със системите GPS и ГЛОНАСС и при това тя не се позиционира като техен конкурент. Според замисъла на разработчиците на Galileo, наличието на няколко навигационни системи ще позволи да се получат по-качествени и точни данни. Освен това, Galileo ще намали зависимостта от американската GPS.