Първата 3D projection mapping в България преобрази сградата на Народния театър

В два последователни дни, миналия петък и събота (24 и 25 юни), LG Electronics направи първата триизмерна проекция (3D projection mapping) върху сграда в България.

Фасадата на Народния театър „Иван Вазов“ „оживя“ за седем минути чрез специално създаден клип.

Проектът представи възможностите на новото поколение 3D технологии и показа амбицията на компанията да направи 3D забавлението по-масово и достъпно извън кината.

„Бихме искали да благодарим на всички хора, които дойдоха и споделиха с нас 3D изживяването пред Народния театър „Иван Вазов“, както и да поднесем извинения за техническите проблеми, които възникнаха през първия ден от събитието. Действително през първия ден не успяхме да направим проекцията по начина, по който искахме и се наложи да пуснем видеото със закъснение.

Това беше първата 3D проекция, която се прави на открито в страната и за нас беше истинско предизвикателство да я осъществим. Надяваме се, че по-късната проекция в петък, както и тези в събота, които протекоха по план, да са отговорили на очакванията на всички, които изгледаха този уникален за България спектакъл”, каза Иван Иванов, управляващ директор на LG Electronics България.

Събитието започна с кратка шоу програма и продължи със зрелищна 3D проекция върху сградата на театъра, която беше напълно преобразена в рамките на няколко минути.

Зрителите видяха как тя се разлюлява, огъва се, приема причудливи форми, разпада се, след което отново се събира в първоначалната си форма.

За няколко минути сградата се превърна от театър, чиито завеси се спускат в 3D телевизор, през аквариум с риби и морски чудовища, до градина с дървета и лиани, през която прелита огромна пъстра птица. И всичко това, за да може театърът отново да върне първоначалния си облик, след като е бил замразен и разпилян на хиляди парчета.

Всички, които не са успели да посетят един от двата дни на проекцията, могат да изгледат запис от представлението на този линк: http://www.youtube.com/watch?v=mXT0bEzythQ&feature=mfu_in_order&list=UL

Идеята за 3D проекцията е част от стратегията на LG за развитието на 3D технологиите за домашни потребители.

Компанията усилено работи за популяризиране на 3D продуктите, като ги прави по-масови, достъпни като цена и приятни за гледане у дома. Пример за прилагането на тази стратегия са Cinema 3D телевизорите, които компанията представи тази пролет в страната.

Серията Cinema 3D телевизори използва ново поколение пасивна 3D технология (FPR). Тя е създадена от LG именно за да направи 3D забавлението по-достъпно и приятно за потребителите.

Компанията дава възможност на зрителите да се забавляват с 3D съдържание не само в киносалоните, а и в домовете си. За целта Cinema 3D преодолява голяма част от недостатъците на традиционната 3D технология.

Характеристиките на серията Cinema 3D телевизори включват по-ярка картина без трептене, широк ъгъл на гледане, както и възможност за конвертиране на 2D съдържание в 3D, което се извършва от самия телевизор и не са необходими допълнителни устройства.

По този начин серията значително разширява достъпа до 3D съдържание и позволява домашно забавление с игри, филми и традиционни телевизионни предавания в 3D.

Продуктите от новата серия се предлагат с удобни очила, които са включени в комплекта – по два безплатни чифта към всеки Cinema 3D телевизор.

Друго предимство е цената на тези очила, което прави закупуването на допълнителни бройки достъпно удоволствие за по-големите семейства. Те също така не използват допълнителна електроника и батерия, която да трябва да се зарежда. Това ги прави по-леки и комфортни за зрителите, особено при по-продължително гледане.

Cinema 3D телевизорите предлагат истинско домашно семейно забавление. Те могат да бъдат гледани от много широк ъгъл, до 180 градуса и следователно от повече на брой хора, без да се губи 3D ефектът.

Освен това телевизорите са напълно подходящи за деца, защото очилата им са леки и удобни.

Cinema 3D са първите 3D телевизори, в чиято 3D картина отсъства трептене и следователно не води до замайване, както е при традиционната 3D технология.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *