Публикувана е нова снимка на земното кълбо, този път с много голяма резолюция, за което трябва да благодарим на новите спътникови технологии. Космическият спътник Suomi NPP е направил няколко снимки на 4 януари и от тях се получило съставно изображение с резолюция 1,6 км на пиксел.
Спътникът се намира на височина 824 км над Земята. Той ежедневно прави пълен оборот около планетата. Това е първият от новото поколение апарати, които са предназначени за наблюдаване на множество аспекти от нашия космически дом. Спътникът беше изстрелян с дългото название National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project (NPP), но наскоро беше прекръстен и сега носи името на пионера на спътниковите изследвания на Венера – Suomi.
Изображенията са получени с помощта на радиометър от видимия и инфрачервения диапазон (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite, VIIRS), който снима земната повърхност в дълги клинове по 3000 км. Снимките се налагат една на друга и към края на деня апаратът има пълна представа за света. Недостига само Арктика, тъй като през зимата там е прекалено тъмно, за да се получи изображение във видимата светлина.
Спътникът се намира на хелиосинхронна орбита, което означава, че той запазва един и същи ъгъл между Земята и Слънцето, затова всички снимки имат една и съща осветеност. Това много улеснява ежедневното им сравняване – не трябва да се отчита промяната на сенките.