Променят Закона за платежните услуги и платежните системи

Министерският съвет одобри на заседанието си тази седмица законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, с който ще бъдат въведени в българското законодателство изискванията на Директива 2014/92/ЕС относно съпоставимостта на таксите по платежните сметки, прехвърлянето на платежни сметки и достъпа до платежни сметки за основни операции.

Разпоредбите на Директивата обхващат три основни области – съпоставимост на таксите за платежни сметки, налагани от банки и други доставчици на платежни услуги; установяване на бърза и лесна процедура за потребителите при смяна на доставчик на платежни услуги в рамките на страната; осигуряване на възможност на законно пребиваващите в ЕС потребители да откриват платежни сметки за основни платежни операции, независимо от своето местопребиваване и финансово състояние.

Въвежда се и опцията по чл. 1, т. 5 от Регламент (ЕС) №2015/751 на Европейския парламент и на Съвета относно обменните такси за платежните операции, свързани с карти. До 9 декември 2018 г. тристранните платежни картови схеми при определени условия се освобождават от изискванията за прилагане на установените максимални нива на обменните такси в глава втора от Регламента по отношение на националните платежни операции.

Освен това законопроектът определя Българската народна банка като компетентен орган, който отговаря за спазването на Регламента, като установява система от санкции, приложими при неговото нарушение и подходящи и ефективни извънсъдебни процедури за решаване на спорове във връзка с прилагането му. С текста се предвиждат изменения в уредбата на Помирителната комисия за платежни спорове, свързани с изискванията към процедурите и органите за алтернативно решаване на спорове, предвидени в Закона за защита на потребителите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *