За повечето от нас, числото Пи е просто 3,14, но има хора, чието любопитство се простира далеч отвъд тези две цифри след десетичната запетая.
Числото Пи e ирационално (представлява безкрайна непериодична дроб) и е равно на отношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър.
Изчисляването на Пи с възможно най-висока точност (т.е. с максимален брой знаци след десетичната запетая) се превърна в едно от големите предизвикателства пред съвременните компютри.
Екип от американец и японец постави нов рекорд, като успя да изчисли Pi с точност 5 трилиона знака след десетичната запетая.
Тандемът между Alexander Yee (y-cruncher) и японецът Shigeru Kondo се оказа особено успешен. Alexander Yee е създател на софтуера, с чиято помощ се извършват изчисленията, а Shigeru Kondo е асемблирал компютъра, с който е изпълнена тази програма.
Самият компютър има впечатляващи характеристики. Машината е двупроцесорна, като използваните за нея CPU са двойка Intel Xeon X5680 на тактова честота 3,3 GHz. Оперативната памет е 96 GB DDR3, а дисковото пространство обхваща „скромните” 39 TB.
Операционната система на компютъра е Microsoft Windows Server 2008. Програмата, използвана за основните изчисления, е y-cruncher v0.5.4.9138 Alpha. Въпреки мощния хардуер, изчисленията и проверката на резултатите са отнели цели три месеца.