Превозвачи искат закриването на сайтове за споделени пътувания

Икономиката на споделянето (shared economy) печели все повече почитатели през последните години като устойчив икономически модел и антипод на консуматорската култура. Тя е полезна както за двете страни в процеса на споделяне, така и за околната среда, защото стимулира по-ефективното използване на ресурсите. И в крайна сметка – за цялото общество.

Българските превозвачи обаче изглежда не смятат така. На среща с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски те са поискали криминализирането на споделените превози и затвярането на сайтовете за споделени пътувания, съобщава БНТ. Все още не е ясно дали искането им ще бъде прието, но вероятността за това е голяма.

Гневът на превозвачите всъщност е насочен към незаконната практика на някои нелицензирани превозвачи, предлагащи услуги за транспорт на пътници с микробуси под предлога, че правят “споделено пътуване”. Проблемът обаче е, че по метода “да изгорим кревата заради бълхата” те са на път заради една нелегална практика да унищожат едно бързо развиващо се движение, което има доказано позитивен ефект върху природата.

Споделените пътувания в основата си са начин хора, на които предстои пътуване в една и съща посока да се комбинират и да използват само една кола, спестявайки средства и щадейки природата. Интернет технологиите улесниха много процеса, позволявайки непознати хора да откриват много по-лесно други пътници, пътуващи я тяхната посока, посредством сайтове за споделени пътувания.

Закриването на тези платформи заради няколко недобросъвестни превозвачи, криещи се зад определението “споделени пътувания” както и заради частния интерес на лицензираните компании от бранша би било голяма грешка, с която ще бъде отнето правото на стотици хора да избират сами начина, по който да пътуват.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *