Какво прави Apple, за да ви идентифицира като собственик на устроството си? Когато го вземете в ръка, поставяте пръст върху хоум бутона, за да задействате сензора за Touch ID и да го отключите. Функцията се използва също така и за идентифициране в App Store, банкови приложения и разбира се Apple Pay, но компанията има един голям проблем и това е фактът, че за да премине към използването на OLED дисплей без рамка, трябва да се откаже от емблематичния за устройствата си хоум бутон и да го направи виртуален, като успее да се справи с биометричната идентификация, без традиционния сензор в него.
Тим Кук и екипът му имат няколко варианта. Първият е този, който се смята и за най-реалистичен – да запазят цялата система на Touch ID, като вградят сензора под екрана, което ще го запази на същото физическо място като до сега, но няма да отнема част от дисплея. Тук обаче компанията се натъкна на неочаквани затруднения. Всъщност тя не е единствената, която работи върху това, Samsung се опита да направи същото със своя Galaxy S8, но така и не успя и в крайна сметка постави сензора за пръстови отпечатъци на гърба на смартфона, което предизвика редица критики от страна на потребителите, заради близостта му до камерата и зацапването, което се получава в резултат на това. Някои доклади сочат, че Apple има работещо решение на проблема, но ограниченията при производството го правят неудобно за използване в дългоочаквания десети юбилеен модел iPhone.
Вторият възможен вариант пред гиганта е да постави сензора в увеличения бутон за включване и изключване от страни на телефона. Това би било едно любопитно решение, което въпреки, че ще пормени стила на смартфона, ще е до някъде логично и удобно.
Последната, обсъждана напоследък опция е, Apple да замени Touch ID с функцията за лицево разпознаване, като изцяло разчита на предната камера и сензорите около нея, но тук се натъкавме на поредния подводен камък – този вид биометрична идентификация, все още не е достатъчно точен и сигурен и би възпрепятствал основни функции като Apple Pay например, при които е нужно високо ниво на сигурност. Така компанията ще трябва да се справи с широк спектър трудности, като околното осветление например, което променя контура и цветовете на лицето, и да го направи по такъв начин, че функцията да работи по-бързо и лесно от Touch ID, като същевременно подсигури точността й.
Така най-добрият избор се очертава вграждането на сензора за пръстови отпечатъци под екрана, което е и логичното продължение на трансформацията на хоум бутона, започнала с чувствителната зона на натиск при iPhone 7. Няма как да изключим възможността, че компанията работи и по резервен вариант на идентификационна система, използваща разпознаването на лице, а ако крайната цел е да се намали броят на сензорите, то заместването на този за пръстови отпечатъци би бил един дългосрочен залог, но и двете решения са изправени пред проблеми, които са свързани с хардуера. Apple има редица патенти за биометрични сензори и дори такива, разположени и работещи под стъкло, но няма как да знаем до колко готови са те за масово производство и остава единствено да се надяваме, че гигантът от Купертино ще реши проблемите с присъщата си прецизност и акуратност, навреме за премиерата на iPhone 8 през септември. За съжаление редица слухове сочат, че тези проблеми ще се отразят на доставките и най-очакванияj смартфон тази година, ще закъснее с появата си на пазара между две седмици и два месеца.