Порталът „Наука-бизнес“ ще подпомага взаимодействието между българската наука и бизнеса

Министерството на образованието и науката стартира национална платформа-портал „Наука-бизнес” (http://s2b.mon.bg), чиято цел е да се популяризират резултатите от научната дейност на българските учени и научните организации и да се подпомогне изграждането на връзка между науката и бизнеса.

Платформата е реализирана в изпълнение на проект BG051PO001/3.3-05-001 „Наука и бизнес” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Платформата разполага с модули за връзка с цяла колекция от национални източници на информация за резултати от научната дейност, които дават възможност за бърз и лесен достъп дори и за неспециалисти. Посредством тези модули всеки потребител има достъп до обобщена информация за резултатите от научни проекти, данните за защитени дисертационни трудове и за първи път в България – достъп до базата данни за патенти и полезни модели на Българското патентно ведомство. Всичко това – допълнено и с връзки към международни патентни колекции (Европейското патентно ведомство, Световната организация за интелектуална собственост), даващи информация за последните постижения в областта на науката и техниката.

Основните цели на платформата са да подпомага бизнес сектора чрез научно обслужване и информация, да предоставя възможности на научните организации да популяризират своята дейност пред бизнеса – както резултати, така и планове за изследователска работа и интереси.

Платформата разполага и с модул, който предоставя възможности за представяне и на бизнеса и най-вече на потребностите му от научна продукция, както и модул за публикуване на информация за дейностите по изпълнение на проекта „Наука и бизнес“.

Националната платформата „Наука бизнес” предлага уникални възможности за публичните и частните научни организации и университети, които генерират нови знания, продукти и услуги. Чрез платформата те ще имат възможност да установят нови контакти за сътрудничество в национален, регионален и международен план, да открият нови възможности за различни по обхват и интерес партньорства, да представят своите нови продукти, услуги, методологии, както и възможността да изградят нови научни мрежи и партньорства, с които да участват в Европейски програми и инициативи.

За проекта „Наука и бизнес”

Проектът „Наука и бизнес” стартира през 2011 г. по Схема за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001/3.3-05-001 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Основната цел на проекта е създаване на благоприятна среда за активно взаимодействие между науката и бизнеса, стабилни и устойчиви партньорства между основните компоненти на „триъгълника на знанието” – учените, научните изследвания и реализацията на научните резултати.

Специфичните дейности по проекта включват:

– подобряване на комуникацията „наука-бизнес” чрез създаване на контакти между секторите и реализиране на „борси” за научни идеи

– популяризиране на научните резултати, разпространение на информация за провежданите научни изследвания и нови научни разработки, представяне на успешно реализирани научни продукти за обществото и бизнеса

– повишаване квалификацията на учените, в т.ч. и на младите учени, за да отговорят на потребностите на пазара на труда и на търсенето на специалисти от страна на бизнеса

Ключовите дейности по проекта са насочени към:

– подкрепа на млади учени за едномесечни обучения в чужбина за работа с високотехнологични комплекси и продукти като важна стъпка към изграждането на ново поколение учени, отговарящи на потребностите на бизнеса

– разпространение на информация за провежданите научни изследвания и нови научни разработки, популяризиране на научните резултати, представяне на успешно реализирани научни продукти с ползи за обществото и бизнеса

– провеждане на тематични събития и научни школи в седем приоритетни области като енергия; зелена химия; биотехнологии и нови материали и други

– разработване на национална интерактивна платформа, която ще е уникален вход и ще интегрира три съществуващи системи – Регистърът на научната дейност; информация от Българското патентно ведомство и информация за защитени дисертационни трудове от базата данни на Националния център за информация и документация (НАЦИД)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *