В края на миналата седмица избухна колосален скандал в САЩ. Тогава анонимен източник обяви пред изданието Guardian, че американското правителство има споразумение с множество водещи технологични компании, което позволява достъп до базите им данни. Програмата с название PRISM се води от щатската Агенция по национална сигурност, като списъка с гиганти, от чиито сървъри се взима информация е сериозен… Google, Apple, Yahoo, Facebook, Microsoft плюс притежавания от тях Skype и много други!
Въпреки че скандалът тепърва достига точката си на кипене, то мнозина бяха скептични. Именно защото данните идваха от „анонимен източник“. Което означава, че съвсем спокойно може и да става дума за хитра измислица. Но ето, че човекът, разкрил PRISM на света показа своето лице!
Запознайте се с Едуард Сноудън.
Той е на 29-години, бивш служител на ЦРУ. Благодарение на миналата си работа, той научава подробности за проекта PRISM.
В момента, Сноудън пребивава в Хонконг, като „не очаква да се случи нищо хубаво след разкритията, които е направил“.
„Не искам да живея в общество, в което се случват подобни неща. Не искам да живея в свят, където всичко, което казвам и правя се записва. Няма и да подкрепям всичко това“, казва Сноудън, отново в интерво за Guardian.
Той разкрива, че вече оформената инфраструктура на Агенцията за национална сигурност е ужасяваща. Огромните масиви данни, които биват получавани от Facebook, множеството услуги на Google или пък Microsoft биват успешно систематизирани.
„Ако исках да видя електронните писма на жена ви, съдържанието на телефона й, паролите й в интернет, кредитните карти – то нищо не ми пречеше да си ги взема“, казва Сноудън. Той добавя, че много хора дори не предполагат какво е възможно да се случи при наличието на системата, която развива Агенцията за национална сигурност на САЩ.
След избухването на скандала през уикенда, водещите американски компании директно отрекоха каквото и да е участие PRISM. Повечето от тях като Google, Facebook и Apple обявиха, че дори не са чували за подобно нещо.
Разбира се, това е един от случаите, в които признаване на участие е равносилно на корпоративно самоубийство. Тъй че едва ли можем да очакваме нещо различно от отрицанието.
Освен всичко друго, скандалът PRISM премина и границите на САЩ през уикенда. Първоначално се твърдеше, че се събират данни – включващи електронни писма, разговори в Skype (в това число видео и гласови такива!) и др., се отнасят единствено за американски граждани. Но всъщност целта на Агенцията за национална сигурност е да предпазва САЩ от външни заплахи. Съответно огромна част от събираните данни са на чужденци.
Заедно с това стана ясно, че агенция към разузнаването на Великобритания е изисквала от американските си колеги информация за свои граждани. Която е била получена. И така възниква въпросът – възможно ли е Агенцията за национална сигурност на САЩ да е отговаряла и на други подобни правителствени заявки?
Тепърва предстои да видим как ще се развива този скандал, но едва ли ще бъде потушен скоро. Спекулации, че водещи американски компании осигуряват достъп на правителството съществуват от много години във виртуалното пространство. Но досега всички те нямаха лице. Каквото е 29-годишният бивш служител на ЦРУ Едуард Сноудън. Което прави положението както за американското правителство, така и за доста водещи компании много тежко.