Пловдив е един от двата пилотни града, в които ще бъде внедрен софтуерният инструмент iURBAN. Той ще създаде по-добри пазарни условия за по-евтини и по-екологично чисти енергийни услуги и е създаден с участието на крайния потребител – местните жители, местните енергийни компании и обществената администрация.
Проектът iURBAN ще предостави база данни в подкрепа при вземането на решения и ще зададе нужните параметри при създаването на нови бизнес модели, ще допринасят за ефективното управление и пренос на енергията, която се произвежда и консумира на местно ниво. Проектът се основава на бизнес условията и социалната среда и ще съчетае нови бизнес модели и иновативни ИКТ технологии като условие за финансово устойчиви, стабилни, интегрирани интелигентни енергийни системи за енергиен мениджмънт в града. iURBAN ще има ефект върху информационните технологии, енергетиката, строителството, градското инженерство, интелигентните градове и други заинтересовани страни.
Един от първите и най-важни мотиватори на iURBAN е значителното количествено намаляване на енергийната консумация и емисиите парникови газове чрез информационни и компютърни технологии. Ще бъдат дефинирани модели за енергийна ефективност и намаляване на парниковите газове възоснова на ключови индикатори за валидиране и оценка от IPMVP. Основно е развиването на систематична процедура за валидиране и оценка на влиянията от прилагането на SDSS на iURBAN. Тази методология ще се базира на няколко индикатора, при които най-важните параметри за анализ ще са спестяванията от консумацията и намаляването на парникови газове.
Проектът iURBAN ще анализира причините за намаляване на енергийната консумация и емисиите според IPMVP протоколи като разглеждат различни зависими променливи: социално познание, бизнес/икономически климат, интегриране на информационни и компютърни технологии, повишение на ВЕИ, оптимизиране на енергийния пренос.
Друг очакван ефект е въвеждането на ИКТ от местните власти с цел оптимизиране на електронната комуникация за ползване и създаване на услуги в интелигентните градове. Така общинските власти ще имат достъп до база данни за събиране и обобщаване на полезна информация при докладване, когато трябва да се вземат решения или да се прави мониторинг.
iURBAN ще създаде и методология на базата на протокола IPVMP и ще включи анализ на разходите и приходите като използва социални и икономически индикатори (напр. градски ефект от по-ниските потребителски сметки, намаляване на разходите за здравеопазване поради по-малкото замърсяване, намаляване на товара на електрическата мрежа, създаване на нови работни места). Методологията ще спомогне за бъдещото експлоатиране на системата като демонстрира потенциала й на силен политически инструмент, който ръководи градските власти при вземане на решение.