Пасивни или активни тонколони – каква е разликата?

Когато търсите тонколони, има безброй критерии, които можете да използвате, за да направите правилния избор. Но на първо време е важно да решите какъв вид тонколони търсите за вашите нужди. Най-често, тонколоните се делят на пасивни и активни. Преди да помислите за правилното решение си струва да се запознаете в повече детайл с тези два вида тонколони.

В тази статия ще разгледаме какво можете да очаквате от професионални активни тонколони и пасивни тонколони, както и какви са основните разлики между двата вида.

Какво представляват активните и пасивните тонколони?

На първо време, нека разгледаме какво са пасивните и активните тонколони. Най-просто казано, активните тонколони са тези, които разчитат на собствен усилвател, вграден в корпуса им. От друга страна, пасивните тонколони се нуждаят от енергия от външен усилвател и са свързани към този усилвател чрез кабел за високоговорител. 

Пасивните тонколони обикновено са предпочитан избор за домашна употреба, докато активните тонколони обикновено се срещат за професионална употреба за системи и монитори, но се използват и в потребителското аудио за субуфери, Bluetooth високоговорители, както и някои други домашни аудио високоговорители. 

Кое решение е по-добро?

Както обикновено, правилният избор за вас зависи от това за какво ще използвате тонколоните, както и от вашите специфични нужди. За да ви помогнем да разберете кое решение е по-подходящо, ще трябва да разгледаме предимствата и на двете алтернативи в повече детайл. 

Предимства на пасивните тонколони

Ето какво можете да очаквате от пасивните тонколони:

  • Решение с по-малко проводници, което ги прави по-лесни за поставяне – С пасивните тонколони единственото, което трябва да направите е да поставите кабелна връзка на високоговорителя.Активните тонколони трябва да бъдат включени в променливотоково захранване, така че ще трябва да се уверите, че е достатъчно близо до стенен контакт, освен ако не искате удължителни кабели да минават из помещението. Друго нещо, което трябва да имате предвид е, че ако използвате захранван високоговорител за домашно кино, ще имате нужда и от друг кабел, идващ от предусилвателя или процесора. Това означава, че ще имате два кабела, отиващи към високоговорителя. 
  • По-лесни са за подмяна на усилвател или надграждане – Ако искате да получите повече мощност от пасивните тонколони, процесът е лесен! Достатъчно е да купите нов усилвател и след това го свържете към новите ви тонколони. От друга страна, с активни тонколони това не е толкова лесно, а в някои случаи може и да е невъзможно. Що се отнася до надграждането на усилвател, това обикновено не е необходимост, тъй като включеният усилвател трябва да съответства най-добре на спецификациите на високоговорителя. Възможно е да има поле за подобрение, но има голям шанс производителят да е включил конкретния усилвател, защото именно той пасва най-добре на тонколоните, за да работят оптимално. Въпреки това, когато усилвател в активен високоговорител се повреди или спре да работи, ще трябва да смените този усилвател, за да избегнете проблема. 
  • По-леко тегло и по-лесни за транспортиране – Тъй като пасивните тонколони нямат вградени усилватели, те обикновено са по-леки от активните тонколони. Това е по-изразена разлика с традиционните усилватели от клас A/B, отколкото с усилвателите от клас D. Ако активен високоговорител разчита на усилвател от клас A/B, който обикновено има тежък радиатор, може да не е толкова лесно да го монтирате на стена или да го транспортирате.

Предимства на активните тонколони

След като вече имаме представа за пасивните тонколони е време да разберем повече и за предимствата на активните тонколони.

  • Усилвателят и високоговорителят работят заедно – Както споменахме, при активните тонколони, усилвателят е включен в кутията. Това означава, че не трябва да се притеснявате за прекомерно или недостатъчно захранване на високоговорителя. Освен това, тъй като всички компоненти са част от един съгласуван дизайн, можете да получите повишена производителност от активни тонколони, особено по отношение на разширението на баса и цялостната мощност. 
  • Безжични приложения – При активните тонколони, можете да изпратите безжичен сигнал директно към високоговорителя. Все още нямаме възможност да изпращаме захранване безжично, а вместо това трябва да разчитаме на кабели, за да изпратим всякакъв вид усилен сигнал. Ако искате да имате проста настройка само на вашето устройство с Bluetooth и високоговорител без нищо между тях, то тогава тонколоните ви трябва да бъдат активни. 
  • Сигналът минава през кросоувъра преди усилвателя – Тъй като усилвателят за активни тонколони е самия високоговорител, кръстосаната верига филтрира сигнала, преди да бъде усилен. Това е предимство поради няколко причини. На първо място, когато кросоувърът е пред усилвателя, това означава, че сигналът за всеки драйвер ще бъде усилен отделно. Във високоговорител, който е с активен двоен усилвател, обикновено има повече мощност към всеки драйвер, отколкото в пасивния високоговорител. В пасивен високоговорител, когато сигналът преминава през кросоувъра, след като е бил усилен, част от тази мощност се разсейва в кросоувъра и никога не достига до драйверите. 

Правилният избор за вас 

Ето, че сега разполагате с всичко необходимо, за да направите правилен избор между активни и пасивни тонколони. Ако търсите лесни за поставяне тонколони и искате да можете да изберете свой собствен усилвател, тогава пасивните тонколони вероятно са правилният избор. Ако пък искате тонколони, които могат да осигурят висок звук и много бас, или искате да можете да се насладите на безжично предаване, тогава активните тонколони са по-подходящо решение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *