Парламентът ще трябва да обсъди в срок от 3 месеца въпроса за електронното гласуване, след като над 20 на сто от избирателите са участвали в референдума.
За да е успешен референдумът, в него участие трябва да са взели не по-малък брой от гласувалите на предишните парламентарни избори. Второто условие е повече от половината да са отговорили утвърдително.
Ако някое от тези условия не е изпълнено, предложението, поставено на референдум, не се приема. Въпреки това обаче, ако поне 20% са гласували, и половината от тях са казали “да”, предложението се внася за разглеждане в Народното събрание.
На пресконференция снощи инициативния комитет “Гласувай без граници” изразиха радостта си, че над 70 % от гласувалите на вчерашния референдум са били за електронно гласуване. “Направихме първата стъпка. Остава ни друга една много голяма – парламентът да приеме електронното гласуване”, коментира Мануела Малеева – председател на Инициативния комитет “Гласувай без граници”.
Според противниците на електронното гласуване обаче хакерската атака срещу сайтовете на Външното министерство, МВР, ЦИК, ГРАО показва пълен провал на идеята за референдум в техническия смисъл на думата.
От Централната избирателна комисия разкриха около 300 секции в 45 държави. Най-много са пунктовете в Съединените щати, Испания и Германия.
В Турция за референдума ще има рекордно малък брой секции – едва 21, макар обичайно досега да са били над 130. Причината е, че в Турция се готвят за предсрочни парламентарни избори и не могат да окажат логистично и административно съдействие.