Есенното издание на форума Ratio предлага цял ден, изпълнен с наука и изкуство, на 19 ноември. Програмата на събитието традиционно включва четири теми, които ще бъдат представени от международни лектори. Но тази година освен научни факти, разказани на човешки език, организаторите са подготвили и поглед към пресечната точка на науката и изкуството – в изложбената част от събитието.
Гостите на събитието ще се впуснат в приключение за ума, което ще ги преведе от дебрите на човешкия мозък до невероятния свят на насекомите, с множество любопитни спирки по пътя. Мухите – този недолюбван и подценяван животински вид – всъщност се оказват екзотични, невероятни и важни са те всъщност.
Свикнали сме да гледаме на мухите основно като преносител на заболявания, но те имат голямо значение като наш партньор от екологична гледна точка – например с участието си в опрашването на растенията и премахването на мъртва тъкан. А анатомията на мухите е това, което ги прави едни от най-добре позиционираните видове за тези задачи. От удължената структура на устите им, през способността да кръжат до приспособимостта им към нови хабитати, мухите доминират планетата ни. За мухите отвън и отвътре ще разкаже д-р Ерика МакАлистър, която пристига за форума от Природонаучния музей в Лондон.
Действието на Ratio не се развива само на сцената – публиката ще види в залата и двама международни артисти, които творят на границата между наука и изкуство.
Творбите в изложбата Brain art на Грег Дън са научно-артистичнa разходка в дебрите на човешкия мозък. За да интегрира науката и изкуството, Грег Дън работи с екип от артисти, невроучени, невролози, оптични и електроинженери. Паната, които ще бъдат представени, отразяват светлината така, че да предадат активността на мозъчните неврони и пътя на импулсите. Грег Дън показва как се предават сигналите в мозъчната кора, колко комплексен е хипокампусът – мозъчната структура отговорна за паметта и въображението, как работи мозъкът по време на медитативни практики и как изглежда танцът на невроните.
Втората изложба – X-ray art, представена от Хю Търви, съдържа рентгенови фотографии, които показват тайните на това, което обикновено се крие отвътре. В изложбата ще видите как под влиянието на рентгеновите лъчи обектите придобиват нова същност. По-философски настроените биха казали, че тези фотографии са антидот на днешната ни пристрастеност към повърхностни впечатления. Тези с интерес към технологиите ще оценят майсторството, което позволява да се управляват интерференцията, пречупването и фокуса на рентгеновите лъчи, за да се получи фотография, която показва именно най-важното.
Билети събитията можете да намерите на сайта на организаторите Ratio. Повече информация за темите и лекторите ще намерите на www.ratio.bg.