Група учени от Xerox, натоварени със задачата да удължат срока на годност на печатащи компоненти и да ограничат вредното им въздействие върху околната среда, разработиха ново химическо покритие. Предназначението му е да предпазва фоторецепторите – светлочувствителни елементи при копирните машини. Благодарение на новото покритие фоторецепторите са защитени от обичайното износване, като животът им става почти два пъти по-дълъг.
“Удълженият срок на годност на фоторецепторите намалява необходимостта от смяна на касетите, с което количествата отпадъци се редуцират до 33 процента,” заяви Йон Расмунсен, вицепрезидент на Xerographic Component Systems Group. “Това увеличава продуктивността чрез съкращаване на непредвидените прекъсвания в работния процес и сервизната намеса.”
Самият фоторецептор представлява устройство с тънко многопластово филмово покритие, което превръща светлината в електростатични изображения. Периодичната им подмяна се налага поради износването и надраскването на повърхността, което може да се отрази на качеството на печат.
“В основата на тази разработка е иновативният подход към самите материали, а също и по отношение на работните процеси” заяви Джузепа ДиПаола Барани, мениджър на лабораторията за интегриране на материали към Xerox Research Centre в Канада. “Крайната цел е разработването на фоторецептори, чиято дълготрайност ще съвпадне със срока на годност на машината. Подобно на биологичния процес на зарастване на драскотина върху ръката на човек, ние търсим начини да имитираме природата. Нашите усилия и опит са насочени в разработването на „умни” материали и нанотехнологии за създаване на молекули за фоторецептори от следващо поколение, със способност за самовъзстановяване.”
Новите фоторецептори са напълно пригодни за употреба при стандартните устройства, без да се налагат допълнителни хардуерни промени или разходи за потребителите. Това откритие е широко приложимо за предлаганите продукти от портфолиото на Xerox, като за пръв път е внедрено при производствените системи за монохромен печат Xerox 4112/4127.
Проектът е реализиран от три работни групи – глобалният екип към Xerox Research Centre в Канада, инженерният екип към Xerographic Component Systems Group в Уебстър, Ню Йорк и производственият екип във Венрей, Холандия. Успешното му осъществяване е отнело по-малко от година след стартирането на пилотната разработка в Канада до финалния производствен цикъл във Венрей – рекордно кратък срок за въвеждането на пазара на нова технология от такова естество.