Учени от Вашингтонския университет представиха относително евтин метод, с помощта на който обикновеният екран става сензорен.
Технологията е базирана на ефекта интерференция на електромагнитните вълни. С помощта на 5-доларов сензор, захранван от електрическата мрежа, системата измерва нивото на сигнала, излъчван от LCD дисплея. Данните се обработват със специален софтуер, който определя характерните промени при доближаване на ръката.
Авторите на разработката демонстрират, че технологията може да се използва, например за управление на мултимедийния плейър, мащабиране на прозорците на приложенията и изпълнение на други несложни действия.
Системата обаче не може да осигури такава точност, както сензорните екрани на съвременните смартфони и таблети. Невъзможна е и реализацията на сложни жестове, например pinch-to-zoom (мащабиране с два пръста).
Разработчиците считат, че технологията може да намери приложение при работа с големи дисплеи – например, демонстрационни панели в музеи, изложби и т.н.