The Wall Street Journal и New York Post, които са собственост на Dow Jones, заведоха съдебен иск срещу AI стартъпа Perplexity заради използването на техните съдържания за обучение на големите езикови модели. Двете издания, част от News Corp., обвиняват Perplexity в нарушаване на авторските права, като твърдят, че стартъпът генерира отговори на потребителските запитвания, използвайки техни статии, като по този начин намалява трафика към техните сайтове.
В жалбата си, изданията посочват, че Perplexity предлага на потребителите не само откъси, а цели статии, особено за тези, които плащат за премиум абонамент. Те привеждат пример, където услугата е предоставила пълния текст на статия от New York Post при запитване от потребител. Освен това, те обвиняват Perplexity в уронване на тяхната репутация чрез цитиране на информация, която никога не е присъствала на техните сайтове.
Проблемът с така наречените “AI халюцинации” е подчертано в жалбата, като е посочен случай, при който Perplexity неправилно приписва цитати на статия от Wall Street Journal за въоръжаването на Украйна с F-16 самолети. Според публикациите, те са изпратили писмо до Perplexity през юли с искане за решаване на тези правни въпроси, но не са получили отговор.
Множество новинарски организации вече са завели съдебни искове срещу AI компании за нарушаване на авторските права. New York Times, The Intercept, Raw Story и AlterNet са съдили OpenAI за използване на техните съдържания за обучение на своите езикови модели. В своя иск, Times заявява, че OpenAI и Microsoft се опитват да “използват” техните големи инвестиции в журналистика.
По-рано тази година, Condé Nast изпрати искане до Perplexity да спре използването на техните статии като отговори на потребителските запитвания. През юни Wired съобщи, че Amazon започна разследване срещу Perplexity за предполагаемо събиране на съдържания от уебсайтове без съгласие.
News Corp. иска от съда да забрани на Perplexity да използва техните съдържания без разрешение, като също така търси обезщетения до 150 хил. щ. долара за всяко нарушение на авторските права. Остава да видим дали компанията ще сключи съдържателно споразумение – по-рано тази година News Corp. подписа лицензионна сделка с OpenAI, позволявайки на ChatGPT да използва техни статии за обучение през следващите пет години в замяна на 250 млн. щ. долара.