Въпреки огромния напредък на информационните технологии, свръхбързите чипове и прецизната механика, днешните роботи все още не могат да се справят с някои от най-елементарните задачи, които човек изпълнява ежедневно, без усилия и без дори да се замисля. Типичен пример е сгъването на кърпа – това, което всяко дете може да свърши за секунди, се оказва непреодолимо препятствие дори за най-усъвършенстваните роботи.
Учени от Университета Бъркли най-после успяха да обучат своя „питомец”, наречен с кодовото име PR2, да сгъва прилежно кърпи, без да ги къса, мачка, или уврежда по какъвто и да е друг начин. От изчислителна гледна точка задачата наистина е много тежка, тъй като кърпите нямат стандартен, предварително дефиниран размер. Роботът PR2 ги взима от купчината, където са захвърлени, открива краищата им, хваща ги и внимателно сгъва кърпата, поставяйки я пред себе си.
Задачата е изпълнена, но скоростта все още е проблем. На PR2 са му необходими цели 25 минути, за да открие, опъне и сгъне една единствена кърпа!!! В галерията „снимки и видео” под тази новина ще откриете клипче с подвизите на умелия робот, което е заснето при скорост 50Х (т.е. 50 пъти по-бързо от реалната скорост на процеса).
Учените продължават с опитите си да оптимизират алгоритъма на работа, за да може PR2 да сгъва кърпите поне малко по-чевръсто, а цялата тази история е много показателна за нивото, на което се намира приложната роботика в днешно време.