НАСА дава на учени лунни проби за нови изследвания

НАСА ще даде достъп до недокосвани проби от лунни скали и грунт, събрани от астронавтите от мисиите “Аполо” и съхранявани в космическия център “Джонсън” в Хюстън, предават информационните агенции.

Достъп до тези частици ще имат девет американски научни екипа. Лунните проби тежат общо 382 кг. и са взети от 12 астронавти, стъпили на Луната между 1969 г. до 1972 г. Някои от пробите са опаковани под вакуум още на Луната и не са излагани на земна атмосфера. Други са замразени или съхранявани в хелий след кацането и не са докосвани оттогава.

Лабораторните специалисти сега работят върху проблема как да извадят мострите от контейнерите, без да заразят или развалят. Някои от мострите ще бъдат отворени и изпратени на учени през следващата година.

Изследвайки лунните мостри, специалистите определиха възрастта на повърхността на Марс и Меркурий и установиха, че Юпитер и другите големи външни планети най-вероятно са се образували по-близо до Слънцето и след това са се отдалечили.

Общият брой на лунните мостри е над 100 000. Някои от оригиналните 2200 проби са начупени на по-малки парчета за изследване.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *