В поредица от три статии ви представяме резултатите от актуални независими изследвания, проведени от QualityLogic и Four Elements Consulting – световноизвестни организации за оценка на качеството, чиито проучвания се ползват с висока репутация в експертните среди.
Целта на тези изследвания е да се сравни ефекта от употребата на оригинални HP LaserJet тонер касети и техните алтернативи от други производители върху цената и качеството на печат при монохромни лазерни принтери с марка Хюлет-Пакард.
В предишната статия установихме по безспорен начин, че оригиналните консумативи дават по-добро качество на печат. Това едва ли е изненада за някого – дори хората, които редовно използват пренапълнени касети с тонер, знаят че жертват част от качеството. Защо тогава го правят? Отговорът най-често е свързан с икономически подбуди – мнозина все още смятат, че по този начин пестят пари и ограничават фирмените разходи в трудни за бизнеса времена.
Оказва се, че това е една огромна заблуда. Градска легенда – като онези, които се развенчават в предаването MythBusters.
В тази статия ще го докажем с конкретни цифри и резултати от тестовете на QualityLogic и Four Elements Consulting.
Какво има в една тонер касета
Твърдението, че тонер касетата е сърцето на принтера, никак не е пресилено. Около 70% от системата за печат LaserJet се съдържа в тонер касетата и се подменя заедно с нея.
Касетата не е само пластмасова кутия, която съдържа тонер. В нея също така са монтирани OPC барабан и проявителна ролка, там се извършват и процесите по подготвяне, наелектризиране и почистване на тонера, които са от ключово значение за качеството на печат.
Самият тонер не е просто черен или цветен прах – той има сложна химична структура и се обработва по специален начин, като дори минимално отклонение и неспазване на рецептата при създаването му води до загуба на някои от най-ценните му свойства и до негативни последици върху качеството на отпечатваните документи.
Печатащата касета и тонерът са проектирани заедно, за да бъдат в перфектен синхрон помежду си. Всяка касета се конструира специално за работа с конкретен вид тонер, и при подмяната му с друг се получават непредвидими резултати.
Въпреки комплексния характер на тонер касетите и централната роля, която те имат за качеството на печат, част от потребителите продължават да използват не оригиналните консумативи, а съвместими с тях решения от други производители.
Видове съвместими касети
Неоригиналните консумативи най-общо могат да бъдат разделени в три категории – пренапълнени, преработени и нови съвместими касети.
При пренапълнените касети се използва вече изпразнена касета – втора употреба. Тя се почиства, пълни се с тонер, тества се и се опакова.
При преработените касети освен гореописаните действия, се извършва и смяна на някои износени части (преди самото пълнене с тонер).
При тези два вида касети потребителят не знае (и няма как да разбере) колко пъти е извършен процесът на пренапълнване или преработване и е възможно да попадне на много стар и амортизиран продукт.
Третият тип неоригинални консумативи са т. нар. „нови съвместими“ тонер касети. В Хюлет-Пакард те често са наричани „клонинги“.
Обикновено новите съвместими касети се произвеждат от познати и авторитетни марки. При тестовете на QualityLogic и Four Elements Consulting сред тях обаче са открити и касети, които въпреки че са в нов корпус и имат предимно нови части, съдържат също и вече използвани елементи.
С кои съвместими касети са проведени тестовете
Експертите на QualityLogic са тествали общо 240 тонер касети.
24 от тях са оригинални HP LaserJet тонер касети, модели HP 36A и HP 64A.
Останалите 216 касети са от деветте най-разпространени марки неоригинални консумативи. Сред тях има преработени касети на Pelikan, Lyreco, Armor и Emstar/Embatex. Използвани са и клонинги от марките S-Print, Blackpoint, ActiveJet и SkyPrint, както и тонер касети на Xerox, които попадат в категориите на преработени и клонинги.
Всички касети са закупени без предизвестие по стандартните търговски канали – вериги магазини, web сайтове или директно от производителя в Европа. Това гарантира, че тестовите образци на QualityLogic са точно отражение на ситуацията на пазара и че никой производител не е предоставил специално подбрани консумативи с изкуствено завишено качество, за да манипулира резултатите от проверката.
За тестови машини са използвани монохромните принтери HP LaserJet P1505 и HP LaserJet P4015.
Резултатите от тестовете позволяват директно сравнение между оригинални и неоригинални консумативи, тъй като данните за 24-те оригинални HP LaserJet тонер касети са напълно съпоставими с данните от гореизброените 9 марки съвместими касети (от всяка марка са тествани също по 24 касети, което дава и общото им количество от 24×9=216 касети)
Как са проведени тестовете
В предишната статия описахме в детайли организацията и методологията на тестовете, за това тук ще маркираме само някои от по-важните моменти.
С всяка една от 240-те касети са отпечатвани четири различни вида чернобели документи върху стандартна офис хартия за всекидневна употреба.
Страниците са печатани непрекъснато в контролирана среда до пълно изчерпване на тонера в тестваната касета.
Какво показаха тестовете за качество и надеждност
Над 40% от всички неоригинални тонер касети са показали наличие на проблеми по време на тестовете.
87 от тестваните 216 неоригинални касети попадат в категорията LQ (Low Quality), т.е. при тях над 50% от отпечатаните страници са с ограничено или неприемливо качество.
Нито една от тестваните 24 оригинални HP LaserJet тонер касети не е дала какъвто и да е проблем с надеждността.
Според данни на QualityLogic, 97% от разпечатките, направени с HP LaserJet тонер касети, стават за официална употреба. При неоригиналните консумативи този процент е значително по-нисък – само 61%.
35,1% от документите, отпечатани с неоригинални консумативи, попадат в графата „за вътрешна употреба“, тъй като качеството им не е достатъчно високо и не може да ги използвате за официални бизнес цели. При тестовете на HP LaserJet тонер касети, този процент е пренебрежимо малък – едва 0,9.
Скритите разходи
Цената на тонер касетата не се изчерпва с числото от залепения върху кутията стикер.
Има редица скрити разходи, които потребителите неусетно натрупват, докато печатат.
Ненадеждните тонер касети пилеят консумативи и влошават производителността, и това се потвърждава от проведените тестове.
Три от тестваните 216 неоригинални касети са били повредени още при доставката – имали са значително разсипване на тонер преди или по време на инсталацията и са разпечатали по-малко от 10 страници, преди качеството им да се влоши до „неизползваеми“.
Друг често срещан проблем е преждевременното изхабяване – за него може да се говори, когато тонер касетата постига по-малко от 75% от средния брой страници за всички тествани касети от този модел.
HP LaserJet тонер касетите са с доказано по-висока надеждност и предоставят отлични възможности за планиране. Потребителите знаят колко точно страници могат да разпечатат с тях и са спокойни за качеството им.
При неоригиналните консумативи характеристиките и поведението на касетите са непредвидими. Възможно е те да изпускат тонер още от самото начало или пък да печатат що-годе добре, но да ви стигнат за по-малко страници от предвиденото.
Тогава се появяват и скритите разходи. Трябва отново да платите, за да замените ненадеждните касети. Трябва да загубите време (и средства) за да почистите принтера от разсипания тонер или да отстраните проблемите, предизвикани от неоригиналните консумативи, с които той не е предвиден да работи.
Имате нежелани разходи и за допълнителните количества хартия и тонер, с които да печатате едни и същи страници отново и отново, докато резултатът най-после ви удовлетвори.
Всичко това оскъпява печата и затруднява работата ви, като потвърждение на народната мъдрост, че „най-евтиното излиза винаги скъпо“.
Да, в магазина ще се наложи да заплатите повече за оригинални HP LaserJet тонер касети, но в замяна ще получите постоянно качество, надеждна производителност, по-малко загуби, възможност за планиране, и в крайна сметка – по-добра цена за печат.
Крайната оценка на QualityLogic
Експертите на QualityLogic са положили сериозни усилия, за да пресметнат всички скрити разходи и да ги добавят към пазарната стойност на консумативите, преди да „теглят чертата“ и да поставят крайна оценка кой тип консумативи е най-изгоден за употреба от финансова гледна точка.
Техните изчисления са публично достъпни и може да ги разгледате на адрес http://www.qualitylogic.com/EMEAmonotonertest.pdf.
Пазарната цена на оригиналните HP LaserJet тонер касети е с около 42% по-висока от тази на съвместимите касети (по време на закупуването им).
Към първоначалната по-ниска цена на съвместимите касети са добавени всички скрити разходи – за хартия, тонер, подмяна на дефектирали касети, повторно разпечатване на неизползваемите страници и т.н. (в изследването са посочени в най-големи детайли точните суми, съобразно резултатите от тестовете).
Крайният резултат е, че неоригиналните консумативи могат да оскъпят печата с до 20%. С тях не спестявате пари, а точно обратното – плащате повече за по-ниско качество.
Най-неприятното в това оскъпяване е, че то е непредвидимо във времето. Вие не знаете кога точно пренапълнената касета ще започне да изпуска тонер и да печата документите с дълги черни ивици по цялата им дължина. Нито пък знаете кога ще започне да ги печата бледо и нечетимо – дали след 5-10 или 100 страници. Не знаете кога ще ви се наложи да купите нова касета и дали няма да останете без разпечатки точно преди най-важната бизнес среща, за която се готвите. Цялата тази непредвидимост уронва нормалните бизнес процеси във фирмата и превръща служителите и в изнервени и изцапани с тонер хора.
Защото най-евтиното излиза винаги скъпо.