Текущ и адекватен контрол по отношение на предприятията, които разпространяват радио- и телевизионни програми в страната, и на декларирания от тях брой абонати. За това настояха представителите на дружеството за колективно управление на авторски права Музикаутор, Българската асоциация на кабелните комуникационни оператори (БАККО), както и на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО).
Поводът за искането им бе Годишният доклад за 2014 г. на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), който бе приет вчера, 15 юли 2015 г., от Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в Народното събрание.
„Има сериозни разминавания между действителния брой абонати на предприятията, които разпространяват радио- и телевизионни програми, и броя, който те обявяват ежегодно пред КРС. Този брой се разминава и с броя на абонатите, който предприятията подават по договорите си с телевизиите и с организациите за колективно управление на права“, посочиха представителите на браншовите организации. Те допълниха, че е необходимо да се предприемат по-сериозни мерки за изсветляване на пазара.
„След близо 3-годишни и много тежки преговори успяхме да договорим тарифа за авторските възнаграждения, които се дължат за препредаване на музикални произведения“, информираха от Музикаутор. Беше изтъкнато, че подаването на по-малък брой абонати от действителния ощетява авторите, като рефлектира върху размера на техните възнаграждения.
„От броя на тези абонати зависят много неща, включително и данъците, които трябва да плащат тези предприятия за разпространение на радио- и телевизионни програми“, припомни също председателят на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения Гроздан Караджов.
Председателят на КРС Веселин Божков подчерта, че отдавна се работи по отношение на изсветляването на пазара, но по този въпрос е необходимо КРС да обедини усилия с други институции, в това число с Националната агенция по приходите.