Използвай вече наличното
Проектирането и изграждането на една Ethernet мрежа, колкото и семпла и малка да е тя, отнема прилично количество време и ресурси. Без съмнение най-досадната част от това начинание е свързана с окабеляването. Трябва да се сложат кабелни канали по стените, на пода или понякога дори под тавана, да се прокарат кабели и да се монтират розетки. Колкото и грижливо да е проектирана дадена мрежа, колкото и старателно да сте обмислили всички евентуални бъдещи промени и реорганизации на мебелите и техниката в дома или офиса, винаги има риск при някое разместване кабелите или розетките да се окажат на неподходящи места и после… отново ви чака кутията с инструменти за рязане и пробиване.
Всички тези проблеми отпадат, ако се използва вече изградена инфраструктура – нещо, което е фундаментално и пределно достъпно, което присъства в абсолютно всеки дом или офис без значение дали се намирате в центъра на София или в затънтена хижа в планината. Да, такава инфраструктура съществува, и това е електрическата мрежа. Има я в абсолютно всяка обитавана от хора сграда, а електрическите контакти са разположени на възможно най-стратегическите места. Няма шанс розетката на подобна мрежа да се окаже далеч от персоналния ви компютър, след като тази розетка е именно контакта, в който го включвате.
Не бива да пренебрегваме и чисто естетическия ефект от използването на електрическата инсталация за пренос на данни – въпросната мрежа е сигурна, защитена от посегателства и обикновено е скрита от очите под дебел слой мазилка. Тогава защо ви е нужно да изграждате нова мрежа, след като вече имате на разположение такава?!
HomePlug Alliance
Алиансът е създаден, за да развива мрежовите технологии за пренос на данни през стандартната електрическа инсталация. Той обединява водещи компании от областта на информационните технологии и потребителската електроника. Cisco е сред основните спонсори и най-активни членове на организацията, а устройствата на дъщерната им компания Linksys отговарят на всички стандарти и притежават отлична съвместимост. Всъщност, базовите стандарти в тази област са два. HomePlug 1.0 е официално обявен през юни 2001 и предлага максимална скорост от 14 Mbps. Неговата по-нова и далеч по-бърза модификация е HomePlug 1.0 Turbo, при която летвата е вдигната до 85 Mbps.
Необходимото оборудване
До неотдавна на мрежовите устройства, използващи електрическата инсталация като среда за пренос на данни, се гледаше като на екзотично и доста скъпо. Вече може да намерите продукти с отлично качество и надеждност, поднесени на достъпна цена, каквито са устройствата от Powerline серията на Linksys. Те са напълно съвместими с новия стандарт HomePlug Turbo за трансфер на данни при скорости, достигащи 85 Mbps и обратно съвместими с по-старите такива устройства, които отговарят на стандарта Home Plug 1.0.
Фамилията Powerline
Linksys предлага три нови продукта от серията Powerline, с чиято помощ бързо и лесно да изградите своята мрежа, използвайки окабеляването на съществуващата електрическа инсталация. PLTS200 е Powerline мрежов адаптер с 4-портов Ethernet суич за класическа 10/100 Mbps връзка. Цената му е 143 лв. За да формирате мрежа ви е нужен поне още един адаптер и нека това да е PLTE200. Той осигурява достъп на едно Ethernet мрежово устройство до преносната среда на електрическата мрежа. Цената му е 119 лв. И тъй като първоначално така или иначе ще ви се наложи да купите поне два адаптера, защо да не спестите известна сума пари, като се сдобиете с комплекта от PLTS200 и PLTE200, предлаган на цена от 241 лева (търговското му означение е PLTK300).
Да пристъпим към монтажа
В случая с Powerline продуктите, думата „монтаж” звучи леко преувеличено, тъй като единственото, което трябва да направите, е да извадите от кутията Linksys PLTS200 и да го включите към свободен контакт от електрическата мрежа, след което може да свържете до 4 устройства към неговите Ethernet портове. Добавяне на допълнителни устройства към мрежата се извършва елементарно – чрез включването им към Powerline адаптер от типа на Linksys PLTE200, който от своя страна е свързан към произволен свободен контакт от къщата или апартамента.
Имайте предвид една много важна особеност – някои сърдж протектори, защитени разклонители или стабилизатори ограничават високочестотния сигнал, използван от Powerline устройствата за пренасяне на данни през електрическата мрежа. Ето защо е силно препоръчително Powerline модулите да бъдат свързвани директно към свободен контакт от мрежата, а ако все пак държите да използвате разклонител или стабилизатор, проверете дали той не възпрепятства разпространението на високочестотни сигнали.
Сигурност и защита на данните
Powerline мрежите предлагат високо ниво на сигурност, тъй като сигналът се разпространява в рамките на електрическата мрежа и освен това е криптиран. PLTS200 и PLTE200 осигуряват 56-битово DES криптиране на данните, преминаващи през електрическата инсталация. Самият стандарт HomePlug 1.0 Turbo налага мрежовите устройства да бъдат „сигурни по подразбиране”, т.е. те изискват парола още при първоначалното си свързване. Конфигурирането и управлението на мрежата, както и промяната на паролата, стават чрез удобно Windows приложение с много интуитивен интерфейс.