През следващата година София ще бъде дигитален лидер в региона. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски в заключителната сесия на Дигиталната асамблея, която се проведе в периода 15 – 16 юни 2017 г., Валета, Малта.
По думите му по време на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г., София ще бъде домакин на Европейската дигиталната асамблея, затова основните цели, които стоят пред нас са улесняването на свързаността и финализирането на правна рамка в областта на телекомуникациите в Европейския съюз. По време на българското председателство, ще работим за засилване на доверието в сигурността на личните данни, за създаване на условия за „умна“ икономика и за финализиране на формирането на дигиталния цифров пазар, добави министър Московски.
„Европейският съюз инвестира 3% от Брутния вътрешен продукт в три инфраструктурни икономически сектора, които са във взаимна обвързаност – транспорт, енергетика и телекомуникации. Новите услуги в транспорта, зависят от високото качество на енергийната инфраструктура и съвременната свръх скоростна телекомуникационна връзка“, каза още министърът. Той добави, че свързаността е от изключително значение за хората, индустриите, бизнеса, образованието и публичните услуги в Европа.
Министърът подчерта, че е изключително важно до 2025 година да бъде осъществена инициативата за свръх-скоростен достъп до 5G интернет във всички градски райони и основни транспортни артерии в Европа. Това ще промени редица сектори като автомобилния, здравния, енергийния, както и телевизионното и радио излъчване, каза още той.
Министър Ивайло Московски заяви, че България постигна значителен напредък в областта на отворените данни, като са направени достъпни почти 2000 вида данни на администрациите. Той прогнозира, че през следващите две години, ползването на облачни услуги в България ще се удвои, което ще доведе до възникване на нови компании, промяна в бизнес моделите и икономически ръст. Министърът посочи, че България разработва нова Цифрова стратегия, както и стратегия Индустрия 4.0, насочена към повишаване на конкурентоспособността на българските компании и на икономиката като цяло. По думите на Ивайло Московски, сътрудничеството между правителството и бизнеса е от голямо значение за нейното прилагане.
Визията за дигитална еко система в Европа е насочена преди всичко към подобряване на живота на хората и създаване на работни места, каза министър Ивайло Московски. Тя дава сила на гражданите с дигитални умения да живеят, работят и да просперират в дигиталната икономика и общество. Министърът добави, че в тази област, България може да сподели опит в алтернативни форми на обучение на софтуерни специалисти, което е в подкрепа на целите на университетите и подкрепя преодоляването на недостига на ИТ експерти в бизнеса. Това трябва да бъде посоката на нашите усилия, така че всеки европейски гражданин да бъде готов за дигиталната реалност, в която живеем, каза в заключение министър Ивайло Московски.