Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) са разработили молекулярен часовник върху чип – елемент, който отчита времето на база периода на въртене на молекулите, дължащо се на действието на електромагнитно излъчване с определена честота. Според изследователите този период е достатъчно постоянен, за да служи като надежден източник на редовни импулси.
Екипът е разработил генератор на електромагнитни вълни с необходимата честота, като целта е да се осигури минимално потребление на енергия. В резултат молекулярният часовник, съставен от един чип и миниатюрен резервоар с газ, консумира само 66 mW, докато стандартните компоненти на един смартфон, например GPS приемникът и Wi-Fi модулът могат да консумират стотици mW.
Според разработчиците, молекулярният часовник позволява също да се установи местоположението в условията на недостъпност на сигналите на спътниковите навигационни системи – например под вода или в боеви условия, когато воюващите страни може да заглушават електромагнитните сигнали.
По време на експериментите молекулярнияt часовник е показал грешка средно по-малка от 1 μs на час, което е сравнимо с миниатюрен атомен часовник и надхвърля 10 000 пъти характеристиките за стабилност при кварцовите генератори, които масово се използват в електронните устройства за отчитане на времето. В допълнение, производството на молекулярен часовник може да бъде евтино чрез използване на CMOS технология, както другите компоненти на смартфона.
Снимка: MIT