Мобилно приложение има за цел да направи тазгодишния Хадж по-безопасен. Софтуерът е създаден от четири саудитски жени, които спечелиха технологичното състезание „Хадж хакатон“. Наградата от два милиона саудитски риала или близо 530 хиляди долара спечели изцяло женски отбор от Саудитска Арабия.
Поклонението в Мека, където тази година се очакват общо около милион и половина души, е най-голямото в света събиране на хора на едно място. Това обаче го прави и опасно събитие, пише DarikNews. Над 2400 поклонници бяха убити при блъсканица през 2015 година.
Самият „Хадж хакатон“, в който се включиха близо 3000 ИТ специалисти, влезе в „Книгата за рекорди на Гинес“ като хакатона с най-много участници. Сред съдиите и менторите бяха съоснователят на „Епъл“ Стив Возняк, един от създателите на Уикипедия Джими Уелс и първата арабска жена, наета като разработчик от „Гугъл“, ливанката Райан Ал-Зихаб.
За да намери решение на част от проблемите, Саудитската федерация за кибер сигурност, програмиране и дрони подходи авангардно, организирайки хакатон. Технологичното състезание се състоя в началото на август в Джеда. Участниците трябваше да намерят решения, свързани с контролирането на тълпи, общественото здраве и финансовите трансакции по време на религиозното събитие.
И не само, че изцяло дамски отбор се класира на първо място, но и около една трета от участниците в хакатона бяха жени. Кралският съветник Сауд Ал-Катани публикува снимка на победителките и отбеляза: „Като саудитски гражданин няма да скрия радостта и гордостта си от дъщерите на тази щедра страна“.
Катани добави, че първото им място е още един знак за продължаващия успех на даването на повече права на жените в Саудитска Арабия. „Щастливи сме много! Най-напред благодаря на Аллах, че успяхме да спечелим първото място“, заяви една от победителките.
Четирите саудитки създадоха мобилен софтуер, който да превежда знаците и табелите в Мека без интернет достъп. Надеждата е, че така поклонниците, които не говорят арабски лесно ще разбират указанията, а това ще намали риска от струпвания и блъсканици. „Ап“-ът е в състояние да разчита баркодове с информация и има гласова функция за тези, които не могат да четат.