Български митничари успешно предотвратиха опит за контрабанда на фалшиви консумативи за принтери на НР. С подкрепата на НР местните власти конфискуваха повече от 500 незаконни продукта преди те да бъдат разпространени в магазините в страната.
В Югоизточна Европа от началото на тази година са иззети повече от 15000 фалшиви консумативи за печат и компоненти за принтери на НР.
През юли 2010 г. местните власти спират пратка фалшиви консумативи за печат в Бургас. Конфискувани са общо 200 кашона, 50 фалшиви стикера на НР и близо 230 празни тонер касети за лазерни принтери. Пратката е съдържала и фалшиви ръководства за употреба на консумативите на НР, които също са били конфискувани.
Служителите на Митница Бургас са открили незаконните стоки в обща пратка с още няколко продукта със съмнителен произход, които българска компания се е опитала да внесе от Китай. Всички стоки са били конфискувани незабавно, след което са изпратени в митнически склад за съхранение. Там експерт на НР по „Борба с фалшификатите” (Anti-Counterfeit – ACF) е инспектирал съмнителните стоки за принтери на компанията и е удостоверил техния контрабанден произход.
С цел да попречи на опитите за разпространение на фалшиви консумативи, НР е изградила тясно сътрудничество със съответните органи в региона.
Освен ползотворното сътрудничеството с митническите власти, продуктовите експерти по “Борба с фалшификатите” на HP извършват редовни проверки на складовете на оторизираните партньори. По този начин те помагат на партньорите на НР да са сигурни в оригиналния произход на наличните консумативи за печат. От началото на 2008 г. в България са проведени около 60 одита на партньори в търсене на фалшиви консумативи.
„Сигнализирането за възможни фалшификати до нашата програма за „Борба с фалшификатите” е от голямо значение за спиране на контрабандата. Само така ние ще можем да не допускаме нелегални продукти на местният пазар и да предпазим потребителите,” коментира Асен Георгиев, Продуктов мениджър „Решения за печат” (IPG) в НР.
„Всички сигнали от партньорите на НР и крайните потребители преминават щателна проверка, тъй като те могат да осигурят ценна информация за бъдещи разследвания от програмата и в последствие да доведат до действия на местните власти,” продължи Георгиев.
От ноември 2008 г. програмата за „Борба с фалшификатите” е постигнала следните резултати в региона на Югоизточна Европа:
– получени са повече от 70 съществени сигнала
– проведени са около 30 разследвания, завършили с 20 обиска на местните власти
– иззети са 22000 фалшиви консуматива, готови за продажба и компоненти, предназначени за нелегална употреба втора ръка
– осъществени са 367 одита на партньори по програмата – 11 партньора на НР не са отговори на изискванията, защото в тяхно притежание са открити фалшификати, или защото са оказали достъп на експертите на компанията
– според данни на агенция „Митници”, през 2008 г. и 2009 г. в България са задържани общо 2261 бр. фалшиви тонери касети и мастилници за принтери на различни световни марки
HP е осигурила информация на своите клиенти как да се защитят от фалшификати на www.hp.com/anticounterfeit, както и множество канали, чрез които потребителите мога да подадат сигнал, когато получат съмнителна стока.
Партньорите и клиентите на НР могат да сигнализират за подозрителни консумативи за печат и съмнителни търговски практики на централен e-mail адрес, част от програмата за „Борба с фалшификатите” (emea.anti-counterfeit@hp.com), чрез обаждане по телефона (02/489 9562) или като попълнят онлайн форма. В последствие всички подадени сигнали се проверят, докато в същото време компанията запазва в тайна самоличността на ощетените потребители.