Месото, отгледано в лаборатория, може да е бъдещето ни

Делят ни 5 години от момента, в който лабораторно отглеждано месо ще залее рафтовете на магазините. Концепцията не е нова и няколко компании се надяват да усъвършенстват процеса. Memphis Meats разработват начин да създават месо, без да се убиват животни, Tyson Foods стартира фонд за рисков капитал, инвестиращ в бъдещето на „безмесното“ месо, а Mosa Meat се надяват да сервират първият лабораторно произведен бургер само след пет години.

Но предизвикателството не се състои задължително в създаването на безмесна алтернатива с най-добър външен вид и вкусови качества— цели се да се намалят разходите на продукцията, така че потребителите да я възприемат като реална алтернатива на истинския продукт.

През 2013 г, за създаването на ин витро хамбургер от 141.74 гр., състоящ се от парчета говежда мускулна тъкан, отгледани в лаборатория, са били необходими около 325 000 щ.долара. Днес, с напредъка на индустрията, постоянно изтласкваща този сектор напред, цената е сведена само 11.36 щ.д. — която е 30 000 пъти по-ниска от тази при първоначалното въвеждане.

Това прави лабораторно отглежданото месо само три или четири пъти по-скъпо от традиционното говеждо, така че ако най-голямата пречка за пускането на инженерно месо на пазара е цената, тогава сме на прав път.

Приемайки най-идеалната среда за растеж, стволовите клетки могат да произведат много месо. Една единствена клетка от пуйка теоретично би могла да бъде използвана за производството на достатъчно мускул за 20 трилиона пуешки хапки. Предвид нарастващото търсене на храна в световен мащаб, нещо като това има потенциала да отговори на острия проблем на хранителната индустрия.

Освен това, преминаването към ин витро месо би било от голяма полза за околната среда. Понастоящем, целта на хранителната индустрия е да отговори на нарастващото търсене на храна като отглежда добитък върху малки площи и произвежда месо на много достъпна цена. Това е довело до създаването на животновъдни ферми за масово производство, които отделят големи количества парникови газове. Отглеждането на месо в лаборатории би могло да редуцира това с 90 процента и да намали използването на земя с 99 процента.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *