МВР ще обяви търг за централизираната система за лични карти с чип

Тази седмица МВР ще обяви обществена поръчка за изграждане на централизирана система за издаване на новите лични документи с чип. До края на 2019 г. пък се очаква държавата да издава вече лични карти и паспорти с биометрични данни. Това заявява зам. вътрешният министър Красимир Ципов в интервю за в. “24 часа”.

Той припомня и хронологията на законовата промяна за въвеждане на лични документи с биометрични данни. “С промените в Закона за българските лични документи и според Закона за електронната идентификация, и двата приети през 2016 г., бе предвидено ново поколение лични документи. Още през 2016 г. предприехме действията, за да подготвим условията за т.нар. централизирана персонализация на българските лични документи. През септември 2017 г. Министерският съвет одобри този централизиран модел. В момента на 30 места се персонализират всички видове български лични документи ­- паспорт, лична карта, свидетелство за управление на МПС, и различните видове разрешения за пребиваване на чужденци и граждани на държави – членки на ЕС. Това доведе до необходимостта да подготвим документацията за обществена поръчка за изграждане на централизирана система за персонализация и за доставка на техническо оборудване за тази нова система – процедура, която ще обявим тази седмица”, заявява Ципов, цитиран от Дневник.

Той обяснява още, че и след 2019 г. заявленията ще се подават и документите ще се получават, както досега – в районното управление, което е най-близо до искащия нов личен документ, но той ще се изработва в София и ще се транспортират обратно до съответното населено място.

“Последните изследвания на индекса Henely Passport за 2018 г. показаха, че с български паспорт може да се пътува в 169 държави по света свободно, без виза. В контекста на променената международна среда за сигурност след терористичните актове през последните години на територията на европейските държави и засиления миграционен натиск обаче документите за самоличност се превърнаха в ключов елемент от защитата на националната ни сигурност, който може ефективно да подпомогне противодействието както на тероризма, така и на международната организирана престъпност, а също така и за ограничаване на засиления миграционен натиск”, коментира още въвеждането на документи с чип Ципов.

С въвеждането на централизирана система за издаване на документи МВР очаква по­-високо ниво на сигурност на производството на документите, като то ще бъде съсредоточено физически на едно място, където ще могат да бъдат приложени всичките модерни методи за защита на помещението, контрол на достъпа до работните места, видеонаблюдение, по-­защитена и надеждна структура на производство на документите за самоличност, коментира зам. вътрешният министър.

С въвеждането на новите лични карти хората ще преминават граничните проверки на летищата през т.нар. електронни гейтове, обяснява още Ципов. На въпроса дали ще може да се гласува с новите лични карти зам.-вътрешният министър коментира: “Ето, сега ЦИК иска въвеждането на електронния идентификатор, за да получат българите възможност да гласуват през компютъра си. ­ Ние ще осигурим националната схема за електронна идентификация. Но гласуването освен през личните карти би могло да се случи и през друг носител. Когато се обсъждаше Законът за електронната идентификация, имаше идеи това да е здравноосигурителната карта, също с чип, или банкова карта. Нашите очаквания са тази част от обществената поръчка да бъде приключена най-­бързо, защото тази информационна система трябва да създаде условия за широко разпространение на електронната идентификация.” ­

Той казва още, че новите лични документи през електронната идентификация ще могат да се ползват всякакви електронни административни услуги, и дава пример – в момента българските граждани плащат данъците си през интернет страницата на НАП, като от НАП издават персонален идентификационен код. “Би могло да се мисли личните карти с електронен носител да се ползват за плащане на данъците и таксите по този начин. И всякакви други подобни електронни услуги, които държавата предоставя. Това може сериозно да облекчи административното обслужване”, коментира той.

Трите етапа, през които ще премине изграждането на централизирана система за персонализация, са:
– строителство на нова сграда, в която ще се помещава този национален център за персонализация към МВР и за предоставяне на административни услуги
– доставките на най­-новото техническо оборудване на пазара
– изграждане на национален автоматизиран информационен фонд “Български лични документи”, където данните на всеки гражданин, на когото се издава нов документ или му се подменя изтекъл, да бъдат защитени възможно най-­добре, коментира Ципов.

Идеята е новата сграда да бъде построена в имот на Академията на МВР в непосредствена близост до летището. “Така, ако гражданинът има нужда от спешно издаване на документ за самоличност, ще си подаде заявлението в районното управление или в областната дирекция и ако пътува – на път за летището ще мине през центъра и ще получи готовия документ. Ще запазим всички изисквания към предоставяните услуги, няма да има промяна. Остават 3 вида услуги ­ – обикновена, бърза и експресна. Може да има промяна в експресната, която сега е “до 8 часа”. Идеята е да увеличим времето на издаване на “от 12 до 24 часа”, защото в крайна сметка готовият документ, който ще бъде произведен в София, трябва да стигне в съответното населено място”, обяснява Ципов.

Той допълва, че МВР предвижда възможност да се издават паспорти с валидност от 10 години, което би увеличило страниците на документа от 32 до 48 страници.

“Идеята е да подготвим новата система за издаването им и да започне експлоатацията ѝ. И това ще стане точно когато започва пикът на подмяна на документите за самоличност през 2020 г.”, завършва зам.  – министърът.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *