Курсове за учители подпомагат навлизането на новите технологии в образованието

Центърът за творческо обучение проведе поредица от курсове за учители, насочени към развитие на ключови компетентности и запознаване с нови технологии, приложими в класните стаи на бъдещето.

Обученията са част от проекта „Екипна работа, обучение и технологии за развиване на ключовите компетентности – KEYTTT“, в който участват представители от България, Полша, Турция, Италия и Норвегия.

Той се финансира от Европейската програма за учене през целия живот (Lifelong Learning Programme). Курсовете се провеждат в цялата страна, а аналогични обучения са осъществени и във всички останали държави, участващи в проекта.

Инициативата стартира на 9 октомври 2010 г. и няма краен срок. Асоциирани партньори по проекта са 21 СОУ „Христо Ботев” гр. София, ЧСОУ „Св. Георги” гр. София, ПМГ „Акад. Проф. Асен Златаров” гр. Ботевград, „Първа частна математическа гимназия” гр. София, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон” гр. Варна, както и 36 СОУ „Максим Горки” гр. София.

„Отговорността на учителите и тяхната роля за облика на обществото винаги е била голяма. Тя обаче е още по-значима днес, във време на все по-динамични промени, когато познанието е на един клик разстояние и същевременно за учениците става все по-трудно да отсеят важните знания и да ги приложат на практика в живота си. Информационното общество променя изцяло правилата, поставяйки редица предизвикателства пред образователните институции и учителите, които понякога чувстват по-голямо предизвикателство и стрес от работата с техника, отколкото самите ученици. Нашето желание е да спомогнем за по-лесното посрещане на тези предизвикателства и превръщането на професията „учител“ в модерна, иновативна и привлекателна работа, радваща се на уважението, което заслужава. Осъществяването на настоящия проект и изобщо цялата дейност на центъра са в отговор именно на тези цели“ – споделиха Рени Димова, координатор на проекта и Иглика Ангелова, експерт от Центъра за творческо обучение.

Проектът KeyTTT предлага интегрирано решение, включващо Методика на преподаване, Книга с указания за учителя и Квалификационен курс за учители, адресиран към учители по математика и природни науки, които работят в прогимназиалния курс.

Целта на проекта е да осигури на учителите инструментите, които ще им помогнат да организират учебния процес, да стимулират учениците да решават проблеми, да развиват творческите способности на възпитаниците си и техните ключови компетенции, както и основни знания и умения в областта на науката, математиката и технологиите, компютърни умения, умения за учене, инициативност и предприемачество.

В рамките на проекта се провеждат различни типове мероприятия, включително открити уроци и курсове за учители, както в самите училища, така и в учебната зала на Центъра за творческо обучение в с. Лозен.

Курсовете са на разнообразна тема – от такива с технологична насоченост, в които учителите се запознават с редица нови продукти, приложими в класните стаи на бъдещето: интерактивни дъски, ученически лаптопи, електронно съдържание, до споделяне на добри практики по различни предмети.

В програмата са включени както теоретични лекции, така и практически занятия, по време на които учителите имат възможност да изготвят собствени уроци, които да включат в учебния процес. Те имат достъп до два варианта на занятията – нискотехнологичен, който може да бъде проведен във всяка класна стая и без специални материали и техника, както и високотехнологичен с помощта на нови технологии – класна стая на бъдещето и преносима лаборатория.

Учителите получават възможност също и да се запознаят с добрите практики в областта от Норвегия, Италия, Турция, Полша и др. страни, както и да участват в дискусии, за уточняване на принципите при разработките на добри практики.

Повече за Център за творческо обучение

Центърът за творческо обучение се намира в подножието на Лозенската планина до София и провежда образователни програми за деца, учители, както и редица други дейности. Фокусът на организацията е в балансираното и всеобхватно развитие на личността чрез интензивни програми за творческо учене и свободно общуване с другите.

Целта е да бъде събуден естественият интерес на децата, да опознават света и да бъдат подтикнати към смислено саморазвитие. Това става с много смях и забава, но и сериозна работа, и преодоляване на предизвикателства. Резултатът е вътрешно удовлетворение, промяна на светогледа и различно отношение към ученето.

Центърът използва модерна техника, осигурена от Сирма Медия, включително интерактивни дъски и платформата за класната стая на бъдещето, с техника на Intel – classmate PC.

Някои от партньорските училища на центъра вече имат такива класни стаи: ПМГ „Акад. Проф. Асен Златаров“, гр. Ботевград и гимназия „Д-р Петър берон“, гр. Варна.

Центърът за творческо обучение акцентира върху развитие на способности и умения, като самостоятелно изследване на проблеми и взимане на решения, прилагане на знанията за решаване на практически задачи, реалистична самооценка и самочувствие, формиране и отстояване на собствено мнение, по-добра комуникация и ефективна работа в група.

Програмите на Центъра включват дейности по природни науки с експерименти, познания за Космоса с конструиране на ракети, опознаване на човешкото тяло и режими на хранене, познавателен и забавен спорт, себеизразяване и различни техники за общуване, оцеляване и действия при кризисни ситуации и бедствия.

Част от занятията са реализирани в сътрудничество със „Space Camp” в Измир, акредитиран от NASA. Най–изявените деца формират българските отбори, които ежегодно взимат участие в международните програми на “Space Camp”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *