Японски учени са намерили начин за бързо “претегляне” на черните дупки. За да разберат теглото на свръхмасивната черна дупка в галактиката NGC 1097 (в съзвездието Печка), която се намира на 45 милиона светлинни години от Земята, на изследователите са били нужни само два часа. Според публикация в списание Astrophysical Journal, масата на черната дупка в NGC 1097 е равна на 140 милиона слънчеви маси.
За това толкова бързо претегляне астрономите са използвали ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) — мрежа от няколко десетки радиолокатори, разположени във високопланиска пустиня в Чили. Учените считат, че свръхмасивните черни дупки са разположени в центровете на повечето галактики, но за техния произход не се знае нищо. Обикновено наоколо може да се открие висока степен на изкривяване на пространството, затова теглото на свръхмасивните черни дупки е толкова голямо.
Точната зависимост на черните дупки от галактиките засега не е определена, но се предполага, че колкото една галактика е по-ярка и колкото нейното тегло е по-голямо, толкова по-голяма е и масата на черната дупка, разположена в нейния център. За по-точни изводи са нужни аргументи, а за тяхното получаване изследователите трябва да претеглят и сравнят няколко хиляди свръхмасивни черни дупки. Използваният от японските учени метод може да даде по-бърз отговор на въпроса, тъй като той позволява да се разбере масата на космическия обект за часове, а не за десетки години.